Krimi

Policajti zverejnili štatistiky: Najviac smrteľných nehôd vlani spôsobili vodiči bez praxe

Najviac smrteľných dopravných nehôd spôsobili v uplynulom roku vodiči s nízkou praxou. Vyplýva to zo štatistík, ktoré v stredu zverejnili predstavitelia Policajného zboru (PZ) SR.

Zdroj: Dnes24.sk

V rámci porovnania vodičov podľa dĺžky praxe 26 percent smrteľných dopravných nehôd spôsobili vodiči, ktorí mali oprávnenie menej ako päť rokov. Polícia sa chce preto v rámci prevencie zamerať na týchto vodičov.

Pripravovaná novela zákona o cestnej premávke sa bude venovať najmä vodičom s praxou do dvoch rokov. „Voči týmto vodičom budeme prijímať veľmi silné, prísne opatrenia. Keď dvakrát porušia priestupky závažným spôsobom alebo prekročia rýchlosť, budú sa musieť podrobovať doškoľovaciemu kurzu v autoškole, budú musieť mať psychologické vzdelávanie a potom ešte prejsť, čo sa týka polície, preskúšaním z odbornej spôsobilosti. Keď vodič s nízkou praxou poruší tretíkrát do dvoch rokov tieto pravidlá, odoberieme mu minimálne na pol roka vodičské oprávnenie,“ priblížil riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ľuboš Rumanovský.

Na slovenských cestách vlani zahynulo celkovo 229 osôb, čo je o 21 menej ako v roku 2017. Najviac úmrtí bolo v Nitrianskom, najmenej v Bratislavskom kra­ji.

Najtragickejší bol august, keď na cestách zomrelo 30 ľudí. Trend v počte dopravných nehôd je podľa viceprezidenta PZ Róberta Bozalku dlhodobo klesajúci. Ako informoval, v uplynulom roku došlo k 13 873 dopravným nehodám, čo je o 140 menej ako v roku 2017.

Za posledné tri roky stúpa aj počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu. V minulom roku išlo o 1643 nehôd, pričom policajti pri kontrolách zastavili 9612 vodičov pri jazde pod vplyvom alkoholu, čo je v prepočte viac ako 26 vodičov za jeden deň.

Polícia tiež v minulom roku zaznamenala nárast počtu usmrtených chodcov, 59, čo je o desať menej ako v roku 2017. „Sú to najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky a mali by maximálne dbať na svoju bezpečnosť. Chcem apelovať na chodcov, pravidlá sú nastavené na ich ochranu,“ uviedol Bozalka. Zároveň dodal, že najviac chodcov bolo usmrtených na cestách prvej triedy.

Tlačová konferencia polície
5
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie