Peter Handzuš Krimi

Polícia obvinila Jaromíra R. z 11-miliónového podvodu

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii dnes obvinil z trestného činu podvodu Jaromíra R. Polícia zistila, že prezident Slovenského deaflympijského výboru si podvodne požičal najmenej od štyroch spoločností na zabezpečenie 17. Zimných deaflympijských

Peniaze doposiaľ nevrátil, ani riadne nezdokladoval ich použitie. Taktiež vylákal najmenej milión eur od zástupcov jednotlivých medzinárodných výborov deaflympijských hier a nepoužil ich na sľúbený účel. Použitie podvodne získaných peňazí je predmetom ďalšieho policajného vyšetrovania. Obvinenému Jaromírovi R. hrozí trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov. Vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho väzobné stíhanie.

Od marca minulého roka 43-ročný Jaromír R. z Košíc v pozícii prezidenta Slovenského deaflympijského výboru uviedol do omylu konateľov najmenej štyroch súkromných spoločností. Pre účely usporiadania 17. Zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách uzatvoril zmluvy o spolupráci. Spolupráca mala spočívať v rekonštrukčných prácach na zimných štadiónoch v mestách Poprad a Kežmarok. Na základe týchto zmlúv mestá poskytli štadióny za účelom ich rekonštrukcie a následné použitie pre chystané deaflympijské hry. Súkromné firmy požičali Jaromírovi R. najmenej 10 miliónov eur. Deklaroval, že peniaze investované do rekonštrukčných prác budú riadne uhradené. Ako garanciu predložil polmiliónovú bankovú záruku z Bank of Columbia. Tá však bola fiktívna, bez reálneho krytia zo strany banky. Požičané peniaze však nepoužil, ako sľúbil, na uhradenie faktúr za práce na štadiónoch.

V priebehu minulého roka podvodne získal peniaze aj od členských zväzov Medzinárodného deaflympijského výboru. Jednotlivým zástupcom zväzov tvrdil, že keď pošlú na účet Slovenského deaflympijského výboru peniaze za ubytovanie, stravu a ďalšie náklady, budú tieto poplatky pre nich oveľa nižšie, ako keby ich poslali na účet ubytovacích zariadení. Na ním uvedený účet poslali najmenej milión eur. On ich však nepoužil na účely, ktoré deklaroval.

V sobotu 19. februára vo večerných hodinách polícia počas bežnej kontroly zadržala na hraničnom priechode Rusovce Jaromíra R. ako osobu podozrivú z trestnej činnosti. Odvtedy je v cele policajného zaistenia v Nitre. Dnes ho vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii na základe dôkazov obvinil z trestného činu podvodu. Za spôsobenú škodu veľkého rozsahu mu hrozí trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov. Vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho vzatie do vyšetrovacej väzby. Kde podvodne získané peniaze – 11 miliónov eur skončili, je predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM