Pavol Krupka Kultúra

Poprad bude hostiť Stredoeurópsku hudobnú akadémiu

Slávnostným otváracím koncertom sa v stredu 2. mája v Tatranskej galérii začne Stredoeurópska hudobná akadémia eduMEMA 2012. Hlavnou náplňou tohto podujatia sú majstrovské kurzy pre hudobníkov, počas šiestich májových dní však ponúka ďalší atraktívny

eduMEMA 2012 nadväzuje na Stredoeurópsku hudobnú akadémiu MEMA (Mitteleuropäische Musik Akademie), ktorá sa v Poprade konala v novembri 2009. Hlavnými organizátormi eduMEMA sú Tatranská galéria, nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a Mesto Poprad, gestorom podujatia je Impresariát Anna Hrindová.

eduMEMA zaostruje predovšetkým na oblasť hudobnej interpretácie, s cieľom zvýšiť povedomie o tzv. historicky poučenej interpretácii hudby starších štýlových období. Majstrovské kurzy pod vedením medzinárodného tímu špičkových lektorov umožňujú študentom i mladým profesionálom získať v tejto sfére praktické zručnosti a udržiavajú dialóg medzi svetom interpretov-špecialistov na staré nástroje a hráčmi na moderných nástrojoch.

eduMEMA prinesie do Popradu a Košíc mimoriadne kvalitnú zostavu lektorov, medzi nimi niekoľko medzinárodných hviezd: renomovaného rusko-amerického huslistu Dmitri Berlinského, osobnosť sveta starej hudby fagotistu a dirigenta Milana Turkovića – jedného zo zakladateľov legendárneho súboru Concentus Musicus Wien, fenomenálneho talianskeho fagotistu Sergia Azzoliniho či klaviristu Alexeia Lubimova, hviezdu prestížneho nemeckého vydavateľstva ECM Records.

Na eduMEMA bude vyučovať aj charizmatický slovenský huslista Miloš Valent, umelecký vedúci súboru Solamente naturali a viacerí pedagógovia Konservatorium Wien University, Oddelenia starej hudby.

Paralelne s majstrovskými kurzami pre hudobníkov otvára eduMEMA v Poprade aj kurz reportážnej fotografie popredného českého fotografa Jana Šibíka a na jeseň pripravuje majstrovský kurztureckého choreografa Mustafu Erdogana.

Vo fotogalérii nájdete pozvánku na otvárací koncert projektu eduMEMA 2012. Náplň a termíny ďalších podujatí eduMEMA 2012 nájdete v našom kalendári.

//Zdroje: http://edumema.eu/ /…aleria.sk///

mema2012-1
2
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie