Monika Vengrínová Samospráva

Poprad by sa mal rozširovať: Mesto chce stavať kvalitné a cenovo prijateľné byty

Päťdesiat až deväťdesiat nových bytov ročne. Taký je záujem mesta v oblasti bývania. Poprad by sa tak mal rozširovať ako von v smere na Svit, tak i smerom dovnútra. Byty, ktoré by u nás mali vyrastať, by mali byť kvalitné a za prijateľnú cenu. Počíta sa i s výstavbou rodinných domov v rámci IBV.

Ilustračný obrázok k článku Poprad by sa mal rozširovať: Mesto chce stavať kvalitné a cenovo prijateľné byty
Zdroj: TASR

„Aktuálne hľadáme model, ako postaviť byty, ktoré budú kvalitné aj cenovo dostupné. Boli by sme totiž neradi, keby nám vyrastali bytovky, ktoré budú poskytovať drahé bývanie a budú prázdne, pretože vieme, ako je to v našom regióne so zamestnanosťou a platmi,“ uviedol viceprimátor mesta Poprad Pavol Gašper s tým, že bývanie v nájomných bytoch ešte u nás také nie je také zaužívané ako na západe a ľudia preferujú vlastný byt, prípadne aspoň možnosť jeho odkúpenia.

To, koľko bytov by mohlo v meste vyrásť, závisí, podľa Gašpera, najmä od záujmu ľudí, ktorý bude vtedy, ak bude cena bytov prijateľná a ak budú mať v Poprade prácu. „Čiže my musíme pracovať na dvoch frontoch, a to jednak na tom, aby mali ľudia prácu a jednak, aby bolo toto mesto zaujímavé pre firmy, ktoré chcú a vedia tú prácu dať,“ objasnil viceprimátor a dodal, že mesto bude možno rokovať i s bankami, aby spolu vymysleli produkt, akým boli v minulosti napríklad bytové družstvá, aby práve banky vedeli akceptovať ceny bytov pri posudzovaní solventnosti záujemcov v rámci poskytovania hypotekárnych úverov.

Výstavba i smerom dovnútra mesta

Čo sa týka miesta vhodného na výstavbu, tie boli vytipované už v minulosti v rámci plánovaného Nového Popradu, a to na Juhu IV v smere na Spišskú Teplicu. „Tu však ešte potrebujeme trošku doladiť vlastnícke vzťahy a tiež pripraviť taký územný plán, aby bolo jasne zadefinované, ako pre investorov, tak i pre mesto, kde sa aké stavby budú stavať,“ vysvetlil Gašper, pričom byty by, podľa neho, mali architektonicky nadväzovať na výstavbu na Juhu III. a nejakým rozumným spôsobom prechádzať do výstavby rodinných domov.

Podľa rámcovej zmluvy by v Novom Poprade mali pre začiatok vyrásť štyri nízkopodlažné bytovky a plánuje sa i príprava pozemkov s inžinierskymi sieťami na IBV. Ako uviedol viceprimátor, mesto však má rezervy i v rámci výstavby vo vnútri mesta. Podľa jeho slov je tu viacero stavieb vo vlastníctve mesta, ako napríklad Duklianske kasárne, ktoré by bolo možné využiť na výstavbu bytov. Mohli by sa zrekonštruovať alebo zbúrať a prestavať, prípadne odpredať investorovi za účelom bytovej výstavby.

Preskúmanie územného plánu

„Toto všetko by malo byť zakomponované do územného plánu, ktorý by mal jednoznačne povedať, v ktorej zóne sa bude stavať a približne ako architektonicky to bude vyzerať. Aj z tohto dôvodu sme požiadali mestské zastupiteľstvo, aby schválilo začatie preskúmania územného plánu. Čiže tento proces sa už začal, nie je však krátky ani jednoduchý, potrebujeme ho urobiť zodpovedne a potrebujeme doň zakomponovať bytové otázky, ktoré zaujímajú Poprad ako smerom dovnútra, tak smerom von,“ dodal Gašper s tým, že územný plán mesta by mal nadväzovať na územný plán VÚC a ten zase na celoštátny. V prípade, že by sa to všetko podarilo, mesto by mohlo čerpať dotácie z eurofondov. Množstvo plánov by tak malo byť reálnych do roku 2020.

Po spracovaní komunitného plánu, ktorého úlohou je zmapovať sociálnu situáciu ľudí a ich potreby vrátane bývania, bude tiež jasné, či bude potrebná i výstavba ďalších nájomných, najmä sociálnych bytov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie