Poprad urobil krok k energetickej samostatnosti: Veľká diskusia zmenu smerovania nepriniesla
10 popradských mestských poslancov dalo primátorovi mandát na zabezpečenie energetickej nezávislosti. Primátor dáva hlavu do slučky.

Už začiatkom mája odsúhlasili mestskí poslanci vznik Popradskej energetickej spoločnosti, s r.o. Na pondelkovom mimoriadnom zasadaní sa potvrdilo ďalšie smerovanie energetiky. Návrh, ktorý spracoval viceprimátor Igor Wzoš, predkladal primátor Popradu Jozef Švagerko.
„Poznáme 20-ročnú históriu energetiky. A vy tu chcete nejaké analýzy. Ja dávam hlavu do slučky. Cudzie nechceme, vlastné si nedáme. Dajte nám šancu,“ apeloval pred hlasovaním na poslanecké plénum Jozef Švagerko.
S návrhom nesúhlasil poslanecký klub okolo Štefana Pčolu, ktorý súhlasil s novým smerovaním energetiky v Poprade, ale toto rozhodnutie nevidí správne načasované. „Stále mi chýbajú konkrétne údaje a business plán. Počul som len zámery a porovnávanie s minulosťou,“ argumentoval v diskusii Pčola.
Koncom tohto kalendárneho roka skončí súčasnému dodávateľovi zmluva s mestom. Poslanci mali na výber tri alternatívy:
- predĺženie existujúcej zmluvy na ďalších 20 rokov
- výber prevádzkovateľa centrálneho zásobovania teplom a TÚV súťažou
- zabezpečovanie výroby a dodávky tepla a TÚV vlastnými kapacitami
Poslankyňa Beáta Sichrovská sa priklonila k samostatnej energetickej politike mesta. „Riešime nájom alebo vlastné podnikanie? Bola by škoda, keby sme to nevyskúšali,“ povedala v diskusii. Rudolfovi Kubusovi prekážali nejasné okolnosti okolo mestskej eseročky, konkrétne jej zmluvný vzťah k miestu, kde sídli: „Má táto spoločnosť v predmete podnikania na to činnosť? Kde má sídlo? V mestských priestoroch?“ pýtal sa Kubus. Predmet činnosti podľa vedenia mesta budú riešiť s odborným garantom. Eseročka bude zatiaľ sídliť v priestoroch mestského úradu.
1. viceprimátor Igor Wzoš je presvedčený o správnosti robiť si samostatnú energetickú politiku. „Poprosil by som ľudí, aby nestrašili Popradčanov, že sa v zime nebude kúriť. Získavame viac pre všetkých občanov i pre mesto,“ vysvetlil prvý viceprimátor. „Stále som nepočul, čo prinesie projekt Popradskej energetickej spoločnosti – nič konkrétne. Počul som len zámer,“ povedal generálny riaditeľ Veolie Miroslav Kot a pokračoval: „Naša spoločnosť je pripravená byť partnerom na ďalších 20 rokov.“
Štefanovi Pčolovi taktiež absentovala konkrétna analýza: „Chýbajú mi konkrétne čísla, ktoré by ma mali presvedčiť,“ konštatoval. „Veolia robila dobrú prácu. Otázka je, či mohla urobiť ešte viac,“ konštatoval Igor Kras, energetický expert a dlhoročný riaditeľ Dalkie. 10 poslancov rozhodlo, že Popradčania skúsia robiť energetickú politiku po svojom a vo vlastnej réžii. Primátor mesta si však necháva otvorené zadné vrátka s tým, že zmluva so súčasným dodávateľom trvá do konca roku 2016.

