Pavol Hrabovský Rôzne

Popradčan Peter Lichý o skialpinizme: Len vo voľnom teréne je božský kľud, FOTO

Skialpinista, podnikateľ a športový nadšenec Peter Lichý, nám poskytol rozhovor o svojich začiatkoch a úspechoch v skialpinizme, výletoch do exotických destinácií a organizácií festivalu, ktorý sa teší mimoriadnej obľube, nielen u športových nadšencov.

Ilustračný obrázok k článku Popradčan Peter Lichý o skialpinizme: Len vo voľnom teréne je božský kľud, FOTO
7
Galéria
Zdroj: Archív Petra Lichého

Peter Lichý , ako rodený Popradčan, má k horám a skialpinizmu veľmi blízko. Začínal už v útlom veku a neskôr sa vypracoval na profesionálnu úroveň: „Ja skialpinizmus robím od troch rokov, lebo ja som ako lyžiar začínal tak, že som musel chodiť na pásoch s rodičmi. Potom som chvíľu pretekal v zjazdovom lyžovaní a v 18 rokoch som začal s pretekárskym skialpinizmom a extrémnym lyžovaním, takže je to moja srdcovka.“

Skialpinista profesionál

Pretekársky skialpinizmus bolo to, v čom sa pán Peter cítil ako doma a nahliadol do profesionálneho odvetvia tohto športu: „Bol som jeden rok, počas mojej základnej vojenskej služby, v Dukle Trenčín, kde sme mali jedno miesto vymedzené pre pretekárov v skialpinizme. Takže áno, bol som profesionál, bol som zato dokonca platený a mal som to šťastie, že som sa mohol zúčastnil viacerých pretekov. Mohol som sa zúčastniť, dodnes veľmi významnej súťaže, Pierra Menta – čo je dnes jedna z najväčších súťaží v tomto odvetví. Jedná sa o také neoficiálne majstrovstvá Európy a podarilo sa nám celkom dobre obstáť.“

Počas svojej skialpinistickej kariéry, zažil rôzne dobrodružstvá a úspechy. Príkladom toho bol zjazd najvyššej hory severnej Ameriky – Mount McKinley. Spolu s ďalším Popradčanom, zlyžovali túto horu:

Splnený sen o Mount McKinley so šťastím

„Lyžovali sme na najvyššej hore severnej Ameriky – Mount McKinley. Mali sme obrovské šťastie. Lyžovali sme s Popradčanom, Lacom Račekom, v exkluzívnych podmienkach cestu, ktorá sa mnohé roky lezie so zbraňami – ľadová cesta. Našli sme kuloár plný snehu. Lyžovali sme túto horu v prašane, čo sa nezopakuje a samozrejme nevymietla nás lavína, čiže sme mali šťastie,“ so smiechom spomína pán Peter a podotýka, že k skúseným lyžiarom nemali tak blízko, akoby sa mohlo zdať. „Neboli sme nejak veľmi skúsení, nemali sme skúsenosti z veľkých hôr a lyžovania vo veľkých horách, no mali sme úžasné šťastie. Dobre to dopadlo.“

Skialpinizmus sa dostáva postupne do povedomia ľudí a záujem o neho stále rastie. Čo vlastne potrebuje človek nato, aby mohol začať so skialpinizmom?

„Hrubú kožu na pätách. Lebo tie topánky vedia odierať,“ konštatuje s úsmevom.

Ticho a kľud prvej stopy

„Je to veľmi pekný šport, ktorý sa vracia ku koreňom pohybu na lyžiach. Nie je to ťažké, len treba rozumne začať. Naučiť sa určité zásady pohybu v zimnom teréne, ktorý skrýva to svoje nebezpečenstvo. Keď predávam skialpinistické výstroje, tak zákazníkom odporúčam lyže, ktoré budú jazdiť na tvrdom povrchu aj voľnom teréne. Mnohokrát mi hovoria, že do voľného terénu nikdy nepôjdu. Je to škoda, lebo v tom voľnom teréne často nájde človek kľud a ticho. Je to krásny zážitok, keď si môžete ťahať stopu prví a zanechať tú svoju stopu dole kopcom. Sú to krásne zážitky, toho sa nie je čo báť. To si treba vyskúšať – zobrať si horského vodcu, urobiť krásnu túru a človek prepadne niečomu úplne inému ako je chodenie po zjazdovkách.“

O festivale Snehová vločka

Práve láska k horám a športu ako takému, priviedla skupinu Popradčanov na vytvorenie festivalu Snehová vločka, ktorý prezentuje nielen filmové spracovania týchto výjazdov, ale aj autorov a ich skúsenosti v teréne. Peter Lichý je jedným zo spoluzakladateľov a organizátorov tohto festivalu:

„Štyri roky organizujeme spolu s našim bývalým brigádnikom Lukášom Stanzlom, dnes už magistrom farmácie, festival amatérskych filmov – Snehová vločka. Ten je zameraný na filmy o lyžovaní, skialpinizme a pobyte v zimnej, zasneženej prírode.“

Ako sám organizátor tvrdí, festival sa drží nohami pri zemi. „Festival nemá veľké ambície byť nejakým významným, ide skôr festival kde sa stretnú diváci s autormi všetkých filmov a dozvedia sa o cestách ľudí, kamarátov za lyžovaním, snehom a zimným dobrodružstvom.“

Myšlienka zorganizovať festival sa zrodila priamo v horách, vďaka horskému filmu autora Lukáša Stanzla: „Lukáš, so svojimi priateľmi v Bratislave, mal veľmi plodnú sezónu, ešte ako študent, kedy natočili veľmi pekný film o svojom pôsobení v Tatrách a skrsla táto myšlienka. Tým, že Lukáš je Popradčan a má blízko k mojej firme, kde robil ako brigádnik, sme sa dohodli, že sa festival premietne v Bratislave a o týždeň bude premietnutý v Poprade."

Skialpinistické lyže ako výhra

Netají sa tým, že festival sa teší veľkej obľube u Popradčanov a rovnako aj u vedenia mesta: „ V Poprade sme sa stretli s priaznivým ohlasom, či už u návštevníkov, ale aj predstaviteľov mesta, ktorí náš festival podporujú. Okrem toho vytvorili príjemné podmienky v našom starom Kine Tatran, kde ho môžeme organizovať.“

Ako každý rok, aj tentokrát ponúka festival bohatý program, plný kvalitných snímok a hostí: „Program je veľmi zaujímavý. Podarilo sa nám dostať, s prezentáciou o skialpinizme nášho kamaráta, veľmi významnú osobnosť skialpinizmu, lezenia a pobytu v horách, chatára z Rysov -Viktora Beránka, ktorý má za celý svoj život veľmi veľa zážitkov na lyžiach.“

Festival ponúkne aj tradičných hostí, na ktorých sa môžu návštevníci tešiť. Program je doplnený o tombolu, v ktorej na šťastlivca čakajú skialpinistické lyže. Tie aj mnohé iné, spolu so skialpinistickým vybavením, si môžete prezrieť vo workshope, ktorý je súčasťou festivalu.

Kamčatská výprava

Okrem toho sa tento rok, samotný organizátor, podieľal na tvorbe jedného z filmov, ktorý bude osobne komentovať. „Budem komentovať také malé dielko. Osobne som na jar 2019 absolvoval lyžiarsky výlet na exotickú destináciu – na Kamčatku. Boli sme partia skialpinistov, turistov, dali sme dokopy takú rôznorodú partiu. V partii bol mladý chalan Matej Urban z Poľska, ktorý veľmi dobre pracoval s dronom a natočil toto svieže dielko. Bol tam aj známy fotograf Ivan Urbanovič ml., vďaka ktorému máme veľmi pekné fotky, ktoré predstavíme spolu na festivale.“

Ako športový predajca sa často stretáva so zákazníkmi, ktorí patria medzi športových nadšencov, aj rekreačných turistov. Preto sme sa pýtali na názor ohľadom obľúbenosti športu u ľudí, načo reagoval veľmi kladne:

„Myslím si že ľudia viac športujú, viac sa zaujímajú o šport. Častokrát prichádzajú pripravení do nášho obchodu. Majú viac informácií, niekedy skutočne viac ako my sami. Zaujímajú sa o detaily a teda trend športovania stúpa.“

Práve vďaka tomu sa chce naďalej venovať tvorbe domácich festivalov a udalostí, ktoré sú zamerané nielen na teoretickú časť športov – ale aj praktickú. To dokazuje projekt, ktorý plánuje rozbehnúť vo februári 2020: „Kto chce vedieť viac a kto si to chce skialp vyskúšať, tak prvého februára sa na Štrbskom plese uskutočnia večerné preteky a 2. februára ráno, budeme organizovať kolo Slovenského pohára v skialpinizme. Celá táto udalosť je spojená s testovaním najnovšej skialpinistickej výbavy.“

4. ročník Snehovej vločky sa uskutoční už túto sobotu, 30. novembra o 15:00 hod. v Kine Tatran. Príďte si aj vy vychutnať jedinečnú atmosféru hôr, prítomnosť tvorcov filmov a nezabudnite navštíviť prítomný workshop, kde na vás čaká najnovšia skialpinistická výstroj.

Ako to vyzeralo na výjazde na Kamčatku a minuloročnom festivale, si môžete prezrieť v priloženej galérií.

Sledujte nás aj na našom FacebookuInstagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

Peter Lichý z Popradu a jeho skialpinistické výpravy
7
Galéria
Zdroj: Archív Petra Lichého
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM