Popradská novinka sa dočkala uznania: Kvetnická kaplnka dostala ocenenie

Cena ARCH je prestížna cena za architektúru, od roku 1998 udeľovaná mienkotvorným odborným časopisom ARCH o architektúre a inej kultúre. Túto cenu získala kvetnická kaplnka.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Popradská novinka sa dočkala uznania: Kvetnická kaplnka dostala ocenenie
Zdroj: TASR

Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. O udelení Ceny ARCH 2017 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Krzysztof Ingarden (Poľsko), Kornel Kobák (Slovensko), Rainer Köberl (Rakúsko) a Kamil Mrva (Česká republika). Jubilejný 20. ročník vyhlasovanie ceny patril Kvetnici a jej novému prírastku. O kaplnke – víťazovi sa porota vyjadrovala veľmi pochvalne.

Kaplnka zaujala porotu

Pre arch.sk povedal o kvetnickej kaplnke člen poroty Krzysztof Ingarden, že je to je to typ Gesamtkunstwerku. „Všetko zapadá do všetkého, interiér s exteriérom, forma budovy s jej perfektnou polohou na kopci, trochu pod vrcholom… dobrým aspektom tohto projektu je aj to, že ho možno vnímať a chápať ako súčasť lokálnej kultúry, ale aj univerzálne. V tomto ohľade prekračuje hranice lokálnosti, čo skutočné umenie aj robí,“ konštatoval Ingarden.

„Jednoduchosť, krása, rešpekt, pokora, viera v budúcnosť,“ objasnil základné črty kvetnického diela Kamil Mrva.

Zaujímavá konkurencia

Porota vyberala tent rok z 10 diel, ktoré boli nominované v 20. ročníku Ceny ARCH:

Dom v Dome, Bernolákovo
Dom pri jazere, Vojka nad Dunajom
Pavilón na námestí, Žiar nad Hronom
Prestavba stodoly na rekreačný dom, Brestovec
Kaplnka vzkriesenia a krížová cesta, vrch Krížová, Kvetnica
Hájpark – 1. etapa, Bratislava-Petržalka
Obnova ortodoxnej synagógy, Bardejov (Peter Gomboš, Ján Krcho, Tomáš Lupták)
Nova Village, Dunajská Streda
Prezentácia stredovekej fresky v katedrále Nitrianskeho hradu
Castellum Cafe, Nitriansky hrad

Autorom drevenej Kaplnky Vzkriesenia v Kvetnici je architekt Samuel Netočný a postavená bola v rokoch 2014 – 2016. Nachádza sa v nadmorskej výške 941 metrov v mestských lesoch na vrchu Krížová. Výstavba kaplnky zloženej zhruba zo stovky stĺpov, ktorá nemá okná ani dvere, bola financovaná z prostriedkov Rímskokatolíckej farnosti Poprad a z verejnej zbierky.

Zdroj: poprad.dnes24.sk

Odporúčame