Správy

Popradské letisko zaznamenalo najvyšší počet pohybov lietadiel za 10 rokov: Čo je za tým?

Letisko Poprad-Tatry zaznamenalo vlani najvyšší počet pohybov lietadiel za posledných desať rokov.

Ilustračný obrázok k článku Popradské letisko zaznamenalo najvyšší počet pohybov lietadiel za 10 rokov: Čo je za tým?
Zdroj: Facebook.com/Poprad-Tatry International Airport

K pozitívnemu vývoju v roku 2021 prispeli aj vzlety a pristátia biznis a súkromných lietadiel, takzvaných „bizzjetov“. Potvrdil to riaditeľ letiska Peter Dujava.

Rušný rok

Kým najmenej pohybov bolo v roku 2014 s počtom 6200 a najväčší v roku 2016 s počtom 8200, tak vlani sme zaznamenali viac ako 11.000 leteckých pohybov. To predstavuje až 35-percentný nárast od najúspešnejšieho roka,“ upozornil Dujava.

Dodal, že z Popradu sa lietalo do destinácií, ako je Malaga, Tel Aviv, Dubaj či Pisa, ale aj do viacerých rakúskych destinácií, do Ženevy, Varšavy, niektorých českých a chorvátskych miest, Kazane a ďalších západných krajín.

Úspešný bol aj cargo segment leteckej dopravy s udržaním 100-percentného množstva prepraveného nákladu z roku 2020, predovšetkým z automotive sektora, kde je vyžadovaná a garantovaná ´in-time´ expresná preprava,“ doplnil PR manažér letiska Martin Švidroň s tým, že popradské letisko dokáže vybaviť kompletnú službu nákladnej leteckej prepravy.

Rovnako sa ukázalo správne rozhodnutie manažmentu zamerať sa na letecké školy a výcvikové lety, ktoré podstatne prispeli k nárastu pohybov,“ skonštatoval Švidroň.

Nebyť pandémie…

Na druhej strane výpadok turistov a cestujúcich z dôvodu pandémie podľa riaditeľa stále trvá. Vďaka obmedzeniam spojených so šírením ochorenia COVID-19 stúpol výpadok cestujúcich o 36 % oproti predchádzajúcemu pandemickému roku. „K ďalšiemu poklesu prispelo obmedzenie letov a rotácie na linke Poprad-Luton leteckého dopravcu Wizz Air na jedenkrát za týždeň, ale aj slabý predaj leteniek a dovolenkových pobytov počas letnej prevádzky, ako aj úplne zrušená zimná sezóna,“ zdôvodnil prepad Dujava. Región tým podľa neho prišiel len v zime o 15 000 turistov.

Z Ruska ani jedno lietadlo

Z tradičných zimných liniek a charterových letov z pobaltských krajín, Ukrajiny a Ruska v roku 2021 nepristálo pod Tatrami ani jedno lietadlo. „Rok 2021 bol sprevádzaný aj fenoménom úpadku alebo reštrukturalizácie viacerých leteckých spoločností a cestovných kancelárií. Tento jav sa podpísal aj pod prerušenie rokovaní o spustení linky Poprad – Bratislava – Praha,“ dodal Dujava.

Riaditeľ upozornil, že prioritou v tomto roku je postupná obnova zrušených a udržanie existujúcich liniek. „V lete je to Bulharsko, Albánsko, Turecko a Izrael, v zime zase Riga, Kyjev a charterové lety z Ruska. Samozrejmosťou je udržanie a podpora letov do Veľkej Británie, pričom spustenie s frekvenciou dva až trikrát týždenne je naplánovaný s prvým letom 18. februára,“ konkretizoval Dujava.

Hoci výsledky letiska budú aj tento rok opäť v zelených číslach, manažment predpokladá, že na návrat veľkého letectva do predpandemických časov bude potrebná finančná podpora štátu.

Foto: Ilustračné

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM