Tlačové správy

Popradskí bilingvalisti novinármi alebo Mediálny deň štvrtákov

V bilingválnej sekcii Gymnázia na Ulici Dominika Tatarku v Poprade bol už tretí ročník Mediálneho dňa. Vďaka tomuto projektu si štvrtáci mohli vyskúšať, ako to funguje v redakciách printov, rádií alebo televízií.

Ilustračný obrázok k článku Popradskí bilingvalisti novinármi alebo Mediálny deň štvrtákov
5
Galéria

Žiaci 4. E a 4. F sa ešte začiatkom aktuálneho školského roka rozdelili do skupín – redakcií, ktoré zaznamenávali život triedy i školy vo forme fotografií, správ, rozhovorov, reportáží či iných publicistických žánrov. Viac ako pol roka zbierali materiály a využili každú príležitosť na to, aby sa vyjadrili k téme, ktorá sa ich týkala alebo ich zaujímala. A tak nechýbali články a reportáže z návštevy Osvienčimu, veľtrhu vysokých škôl Gaudeamus v Brne, z exkurzie v Banskej Štiavnici, divadelného predstavenia v Martine (kde sa na improvizovanej „tlačovke“ stretli aj s herečkami inscenácie Vojna nemá ženskú tvár) alebo z tradičného „bilinkárskeho“ plesu. Nechali sa však inšpirovať aj aktuálnymi školskými alebo celospoločenskými problémami.

Jednotlivé redakcie z oboch štvrtáckych tried odprezentovali svoje „výtvory“ nielen pred zástupkyňou riaditeľa školy Máriou Vojtaššákovou a triednymi učiteľkami Vierou Budinskou a Martinou Dikantovou, ale aj pred reportérom Televízie Markíza Jánom Tribulom. Ten zhodnotil žurnalistickú prácu bilingvalistov a pridal aj zážitky a spomienky zo svojej novinárskej kariéry. Okrem neho cenné rady prostredníctvom telefonického „telemostu“ poskytla známa televízna moderátorka Jarmila Lajčáková-Hargašová.

Študenti popradskej slovensko-nemeckej bilingválnej sekcie sa počas prezentácie svojich mediálnych projektov i po nej vyjadrili, že išlo o zaujímavú skúsenosť. Okrem toho, že sa museli zhostiť rôznych novinárskych profesií, učili sa aj to, ako efektívne spolupracovať v záujme dosiahnutia spoločného cieľa – časopisu, rozhlasových či televíznych novín. O tom, že ide o životaschopný projekt svedčí aj fakt, že z bývalých absolventov sa pre žurnalistiku rozhodlo viacero žiakov, ktorí ju študujú v Bratislave či Trnave.

Zdroj: SŠDT Poprad

Rýchle správy

Najčítanejšie