Monika Gécziová Rôzne Správy

Do Bulharska vrtuľníkom: Popradskí záchranári asistujú pri lyžiarskych pretekoch

Štvorčlenná posádka leteckej záchrannej služby ATE Poprad odletela do bulharského Banska. Budú sa tu podieľať na zabezpečení Svetového pohára v alpskom lyžovaní mužov.

Zdroj: Dnes24.sk

V utorok 19. februára v ranných hodinách za dobrého počasia odletela štvorčlenná posádka spoločnosti Air-Transport Europe do bulharského Banska. Záchranársky vrtuľník Agusta A109 K2 s dvoma pilotmi, lekárkou a palubným operátorom na palube, po 4,5 hodinách čistého letu a troch prestávkach na dotankovanie, pristál v bulharskom lyžiarskom stredisku v popoludňajších hodinách.

Popradskí záchranári sa tu budú v dňoch 22. až 24. februára podieľať na zabezpečení Svetového pohára v alpskom lyžovaní mužov, a to v spolupráci s miestnou leteckou spoločnosťou, ktorá nasadila rovnaký typ vrtuľníka.

„Keďže ich vrtuľník nedisponuje palubným navijakom, boli sme oslovení na spoluprácu. Našou úlohou bude v prípade potreby evakuovať zraneného priamo zo svahu pomocou lanovej techniky,“ uviedol jeden z pilotov Viliam Krivák s tým, že prevádzka leteckej záchrannej služby na Slovensku nebude počas trvania pretekov nijakým spôsobom obmedzená, nakoľko na toto podujatie bol použitý náhradný vrtuľník mimo záchranného systému.

„Máme náhradné vrtuľníky, ktoré vieme pripraviť tak, akoby boli priamo v záchranke. Jedinou prípravou bolo doplnenie kompletného medicínskeho vybavenia a prístrojov, keďže záložné vrtuľníky nemajú takú výbavu ako vrtuľníky v ostrej prevádzke,“ objasnila hovorkyňa ATE Poprad Zuzana Hopjaková.

Posádka letela do strediska pretekov v predstihu troch dní a využila pekné počasie vhodné na let. Práve počasie je totiž, podľa slov Hopjakovej, limitujúcim faktorom, ktorému sa vrtuľníky musia prispôsobovať. „Nakoľko sa v stredu (20.2.) všetky záchranné zložky zúčastňujú koordinačnej porady a nácviku, vrtuľník musel byť v stredisku pristavený už dnes. Aby sme to vedeli garantovať, letelo sa deň vopred,“ dodala hovorkyňa.

Popradskí leteckí záchranári odleteli do Bulharska
2
Galéria
Zdroj: poprad.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie