Správy

Popradský okres mení farbu na ČIERNU: Kde vás cez víkend otestujú bez registrácie a čo sa mení?

Od pondelka 29. marca je okres Poprad v covid semafore v čiernej farbe. Na čo netreba zabudnúť?

Ilustračný obrázok k článku Popradský okres mení farbu na ČIERNU: Kde vás cez víkend otestujú bez registrácie a čo sa mení?
Zdroj: TASR/AP

V Aréne Poprad sa bude naďalej testovať na ochorenie COVID-19 každú sobotu a nedeľu na troch odberných miestach až do odvolania. Testovať sa bude dať bez registrácie v čase od 8.00 do 19.00 h s prestávkou od 12.00 do 13.00 h, informuje popradská radnica na sociálnej sieti s tým.

Odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v meste Poprad, obyvateľov s dokladom o prechodnom pobyte v meste a obyvateľov z celého okresu Poprad,“ uvádza radnica. Zároveň pripomína, že na území mesta sa momentálne nachádza 16 mobilných odberových miest, kde sa dá otestovať počas celého týždňa.

Čierny okres

Popradský okres sa podľa COVID automatu bude od pondelka (29. 3.) nachádzať vo štvrtom stupni varovania, teda v čiernej farbe.

Mesto Svit, ktoré leží v okrese Poprad, na svojej webovej stránke upozorňuje, že obyvatelia tak budú musieť rešpektovať opatrenia súvisiace s touto kategorizáciou.

Medzi ne napríklad patrí, že všetci zamestnanci, ktorí musia vykonávať prácu na pracovisku, musia mať nový certifikát s negatívnym výsledkom testu. Jeho platnosť je sedem dní. Pobyt v prírode a individuálny šport je možný len v rámci okresu, v čiernych okresoch sa na cestu do prírody vyžaduje aj negatívny výsledok testu. „Školy a školské zariadenia pokračujú v nastavenom režime fungovania. Bližšie informácie môže získať každý rodič individuálne, či už na webových stránkach alebo u riaditeľov jednotlivých školských zariadení,“ dodáva svitská radnica.

Platia výnimky

Ako ďalej približuje, test nepotrebujú osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako tri mesiace, ľudia zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, po ktorej uplynulo aspoň 14 dní a osoby, ktorým zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu.

Na účel pobytu v prírode ho v čiernych okresoch nepotrebujú okrem spomenutých výnimiek ani deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov, ŤZP osoby na vozíčku, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a so závažnou poruchou autistického spektra.

Súvisiace články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM