Správy

Poslanec Tišťan: Štátna akciovka predala pozemok pri zjazdovkách pod cenu, ministerstvo reaguje

Spoločnosť Horezza a.s., ktorej 100-percentným akcionárom je Ministerstvo obrany (MO) SR, predala pozemok vo Vysokých Tatrách. Podľa miestneho poslanca Tomáša Tišťana (nezávislý) bol predaj pod cenu. Ministerstvo reaguje.

Ilustračný obrázok k článku Poslanec Tišťan: Štátna akciovka predala pozemok pri zjazdovkách pod cenu, ministerstvo reaguje
Foto: Monika Gécziová

Podľa miestneho poslanca Tomáša Tišťana (nezávislý) bol predaj pod cenu. Ministerstvo argumentuje, že pozemok nebol stavebný. Rovnako, že pre spoločnosť bolo jeho ponechanie nehospodárne.

15 eur za meter štvorcový

Z kúpnej zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv vyplýva, že za pozemok s rozlohou takmer 2900 metrov štvorcových, zaplatí spoločnosť Finconsult s.r.o., viac ako 44.000 eur.

To vychádza 15 eur za meter štvorcový pozemku. Ide o pozemok, ktorý je vzdialený len 1,5 kilometra od zjazdoviek v Tatranskej Lomnici. Nie je síce stavebný, ale je v intraviláne mesta hneď vedľa jednej bytovky, k stavebnému pozemku je teda kratučká cestička,“ povedal Tišťan s tým, že trhová cena takýchto pozemkov je na úrovni asi 150 eur.

Reakcia ministerstva

Hovorkyňa MO SR Danka Capáková reagovala, že predmetný pozemok bol vo vlastníctve spoločnosti Horezza, ktorá ešte za bývalého vedenia predala v danej oblasti väčšinu nehnuteľného majetku.

V nadväznosti na to, tento zvyšný majetok už nemala ako využívať a vznikali jej iba náklady na jeho údržbu, poistenie a plnenie daňovej povinnosti. To znamená, že by bolo pre ňu nehospodárne nechať si ho naďalej vo vlastníctve,“ uviedla. Dodala, že minimálna kúpna cena bola stanovená znaleckým posudkom vo výške takmer 37.000 eur.

V rámci verejného ponukového konania bola predložená najvyššia cenová ponuka spoločnosťou Finconsult o takmer 7500 eur vyššia. „Treba tiež zdôrazniť, že predmetný pozemok nie je stavebný a podľa územného plánu obce sa tak nestane ani v budúcnosti,“ upozornila Capáková.

Nájomné byty, či parkovisko

Tišťan ďalej zdôraznil, že aj za vyššiu cenu by predmetný pozemok kúpilo mesto Vysoké Tatry, napríklad na stavbu nájomnej bytovky. „Počet žiadateľov o nájomné byty, ktoré sa práve dokončujú v Tatranskej Lomnici, stále dvojnásobne prekračuje dokončované byty, a to sa dokončia dve bytovky. Mestu Vysoké Tatry klesol počet obyvateľov za posledné roky z 5000 na súčasných 3800 obyvateľov. Alebo ho mesto mohlo použiť na stavbu tak potrebného záchytného parkoviska. Teda oba možné účely by boli vo verejnom záujme. Kvôli takýmto verejnoprospešným projektom by štát na predaj svojho majetku mal upozorňovať inak,“ skonštatoval Tišťan.

Podľa Capákovej bol uvedený pozemok majetkom obchodnej spoločnosti, ktorá bola založená za účelom dosahovania zisku, a preto by bolo nehospodárne ponúknuť ho bezodplatne miestnej samospráve alebo neziskovej organizácii. „Spoločnosť Horezza si však ponechala pozemky v Tatranských Matliaroch. Tie majú slúžiť pre plánovaný cyklochodník, a to z dôvodu, aby samospráva mala neobmedzený prístup k tomuto pozemku a mohla vybudovať cyklistickú infraštruktúru pre obyvateľov a návštevníkov Vysokých Tatier,“ zhrnula.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM