Rôzne

Pôst na Štedrý deň dodržiava až 74 percent Slovákov

Takmer polovica opýtaných Slovákov nedodržiava žiadne vianočné tradície. Patríte k nim aj vy?

Ilustračný obrázok k článku Pôst na Štedrý deň dodržiava až 74 percent Slovákov
10
Galéria
Zdroj: TASR

Pôst na Štedrý deň dodržiava až 74 percent Slovákov a na polnočnej svätej omši sa zúčastňuje 68 percent obyvateľov, a to najmä na východe Slovenska.

Vyplýva to z najnovšieho telefonického prieskumu spoločnosti eCall Slovakia, ktorý sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1 200 respondentov. Informoval o tom generálny manažér tejto spoločnosti Ľuboš Pajerský.

Digitálna doba

„Nie je veľkým prekvapením, že v dnešnej digitálnej dobe posiela viac ako polovica ľudí vianočné priania svojim blízkym a priateľom práve cez sms alebo emailom. Krásny zvyk sa traduje na východe Slovenska, kde až 26 percent opýtaných si nájde čas na osobné popriatie šťastných a veselých sviatkov,“ uviedol ďalej Pajerský.

Z prieskumu vyplynulo, že až 45 percent Slovákov zdobí vianočný stromček 23. decembra. Aj keď iba dve percentá, ale predsa sa našli aj takí, ktorí vianočný stromček nezdobia z rôznych dôvodov.

Na štedrovečerných stoloch si Slováci najčastejšie doprajú kapustnicu, prípadne šošovicovú polievku. Samozrejmosťou je zemiakový šalát a ryba, najčastejšie kapor. Nezabúdajú ani na tradičné oblátky s medom a cesnakom, či vychýrené bobáľky s makom.

Žiadne tradície

Až 42 percent opýtaných nedodržiava žiadne špeciálne vianočné tradície. Z tých, ktorí tradície predsa len dodržiavajú, sa najčastejšie opakovali odpovede ako prekrojenie jabĺčka pre zdravie rodiny, ukladanie šupín z kapra, prípadne peňazí pod obrus pre dostatok peňazí počas ďalšieho roka, maľovanie medového kríža na čelo pre pokoru a dobrotu, či hádzanie orechov do kúta pre hojnosť v dome.

Vianočné tradície
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM