Peter Handzuš Rôzne

Potvrdenie na prídavky musia rodičia stihnúť do 7. októbra

Ak chcú rodičia dostať prídavok na dieťa za september tohto roka, mali by potvrdenie o návšteve školy doručiť úradu práce v mieste svojho trvalého bydliska do konca budúceho týždňa. Ak to neurobia, výplata prídavku na dieťa sa im zastaví a obnoví sa

Informovala o tom hovorkyňa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR Andrea Hajduchová.

Prídavok na dieťa vyplácajú úrady práce vždy mesiac pozadu, teda prídavok za september vyplatia v priebehu októbra. Ak chcú rodičia stihnúť tento výplatný termín, mali by podľa Hajduchovej doručiť úradu práce potvrdenie o návšteve školy najneskôr do konca budúceho týždňa, teda do 7. októbra. V opačnom prípade úrady práce vyplácanie prídavku na dieťa zastavia.

„Samozrejme, neznamená to, že rodičia o prídavky na dieťa prídu úplne. Úrad práce vyplatí prídavky na dieťa aj spätne hneď potom, ako rodič doručí potvrdenie o návšteve školy,“ opísala Hajduchová. Spätné vyplatenie prídavkov je však podľa nej možné najviac za obdobie šiestich mesiacov.

V prípade detí do 16 rokov vyplácajú úrady príspevok automaticky, rodičia nemusia na úrady práce nosiť potvrdenia o návšteve školy. To platí aj vtedy, ak dieťa dovŕši vek 16 rokov počas pribiehajúceho školského roka.

Pri deťoch nad 16 rokov, ktoré pokračujú v štúdiu na strednej škole, je potrebné priniesť potvrdenie vždy na začiatku každého školského roka.

V prípade študentov vysokej školy je potrebné priniesť potvrdenie o návšteve školy, najlepšie hneď po zápise na školu. Prídavky na deti vyplácajú úrady práce rodičom detí študujúcich na vysokej škole najviac do 25 rokov ich veku a len v prípade, ak nepresiahnu štandardnú dĺžku štúdia prvého a druhého stupňa.

U žiakov základnej školy je podľa Hajduchovej poberanie prídavku podmienené povinnou školskou dochádzkou. Ak má školopovinné dieťa v mesiaci viac ako 15 neospravedlne­ných hodín, škola na to upozorní úrad práce a ten prídavky na dieťa vyplatí prostredníctvom osobitného príjemcu. Tým môže byť obec, prípadne iná fyzická a právnická osoba.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM