Martin Károly Kultúra

Povedia si ÁNO? Vieme, koľkých popradských snúbencov očaril valentínsky termín

Pre niekoho krásny sviatok zaľúbených, pre iných zas amerikanizácia slovenskej kultúry. Ako to vidia zaľúbenci v Poprade? Čísla hovoria vlastnou rečou.

Ilustračný obrázok k článku Povedia si ÁNO? Vieme, koľkých popradských snúbencov očaril valentínsky termín
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Hovorí sa, že Deň sv. Valentína je pomocou pre plachých zaľúbencov a tajných ctiteľov. Podľa stáročnej tradície tento výnimočný deň nepripúšťa, aby milovaná osoba vyznanie odmietla alebo aspoň zaň nepoďakovala. Platí to aj pre snúbencov?

Počet obyvateľov najväčšieho mesta pod Tatrami každoročné klesá. Kým ku koncu roka 2018 žilo v Poprade 50 157 obyvateľov, záver roka ukázal číslo 50 051 obyvateľov. Zaujímavé je, že ženy majú v našom meste prevahu. Zachráni nás Svätý Valentín?

Zdá sa, že nie. Tendencia je naopak klesajúca. „Počas tohtoročného sviatku zaľúbených, svätého Valentína, sa na mestskom úrade v Poprade koná len jedna svadba. Snúbenci si povedia ,,áno,, v Obradnej sieni mestského úradu o 14.00hod. Pred rokom sa v tento deň zosobášili 3 páry,“ hovorí Jarmila Hlaváčová.

Vo svete je z tohto sviatku obrovský biznis. Zamilovaní na celom svete míňajú viac ako kedykoľvek predtým. V období bezprostredne pred dňom svätého Valentína stúpol počet kartových transakcií vo svete za posledné tri roky až o 31%.

Čo do tempa rastu prekonáva „romantická ekonomika“ tú celosvetovú až päťnásobne: od roku 2017 sa výdavky v súvislosti s dňom svätého Valentína zvýšili o 17%.

Tieto trendy sa nevyhýbajú ani zaľúbeným Slovákom, ktorí stále častejšie kupujú valentínske darčeky na internete. Za uplynulé tri roky sa u nás zvýšil počet valentínskych online platobných transakcií o 54%. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Mastercard Love Index. Viac sa dočítate TU.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM