Peter Handzuš Krimi

Povinnosť zverejňovať zmluvy zvyšuje byrokraciu

Uverejňovanie zmlúv či faktúr podľa ZMOS-u nič nehovorí o samotnom procese transparentnosti obstarávania a preto túto povinnosť nepovažuje za posledný krok k čistote vo verejnej správe.

Novú zákonnú povinnosť zverejňovať zmluvy a faktúry, najmä v podmienkach územnej samosprávy, považujú mestá a obce za malý krok k transparentnosti, ale o to väčší krok k nárastu digitálnej byrokracie. Novely Občianskeho zákonníka, Obchodného zákonníka a infozákona, ktoré túto povinnosť od začiatku tohto roka vo verejnej správe zavádzajú, podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) neakceptujú technické, personálne ani finančné možnosti samospráv.

„Súvisí to s obrovským zvyšovaním finančnej a administratívnej náročnosti,“ uviedol hovorca združenia Michal Kaliňák. ZMOS je presvedčené, že absencia minimálnej finančnej hranice spôsobí zahltenie systému prehľadom banálnych výdavkov. V zákone predstaviteľom obcí a miest chýba napríklad aj povinnosť Centrálneho registra alebo Obchodného vestníka uverejniť doručenú zmluvu deň po jej doručení. „Podľa platného právneho stavu by mohlo dôjsť k tomu, že dátum účinnosti zmluvy môže byť skorší ako termín jej uverejnenia na týchto internetových stránkach,“ poukázal Kaliňák. Okrem toho uverejňovanie zmlúv či faktúr podľa ZMOS nič nehovorí o samotnom procese transparentnosti obstarávania. „Je to nástenka, z ktorej čítame výsledok, ale nie proces,“ tlmočil názor združenia Kaliňák. Povinné zverejňovanie informácií nepovažuje preto ZMOS za posledný krok k čistote vo verejnej správe.

ZMOS žiada vládu SR o neodkladné vypracovanie nariadenia, ktorým sa odstránia nedostatky. „Združenie sa aktívne zapojí do štandardného medzirezortného pripomienkového konania, v ktorom na základe praktických skúseností predloží také návrhy, ktoré odstránia existujúce komplikácie a prehĺbia racionálnu verejnú kontrolu,“ vyhlásil Kaliňák. Združenie očakáva, že vláda sa bude zodpovednejšie zaoberať aj otázkou internetizácie samosprávy.

Podľa noviel Občianskeho zákonníka, Obchodného zákonníka a zákona o slobodnom prístupe k informáciám faktúry musia byť zverejňované do desiatich pracovných dní odo dňa ich doručenia, ale maximálne do tridsiatich dní od ich zaplatenia. Objednávky nesúvisiace so žiadnou povinne zverejňovanou zmluvou musia byť zverejnené do desiatich pracovných dní od vyhotovenia. Zákon nadobudol účinnosť 1. januára a vzťahuje sa na zmluvy, faktúry a objednávky vytvorené od tohto dátumu. Pracovné a služobné zmluvy, zmluvy uzatvárané v pôsobnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva sa nezverejňujú.

Zdroj: WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM