Martin Sýkora Iné športy

Poznáme slovenských majstrov v cyklotriale: Pod Tatrami aj zahraničná účasť

Cyklotrialový areál v Poprade - Strážach bol v sobotu dejiskom majstrovstiev Slovenska s medzinárodnou účasťou. V konkurencii sa nestratili ani domáci pretekári.

Ilustračný obrázok k článku Poznáme slovenských majstrov v cyklotriale: Pod Tatrami aj zahraničná účasť
Foto: Martin Sýkora

Organizátori z popradského 3AL klubu postavili rôznorodé trate, ktoré preverili trialistov zo Slovenska, Čiech, Poľska i Maďarska. Útulný areál žil cyklotrialom, v ktorom Popradčania patrili nielen medzi slovenskú špičku. Škoda pre divákov, že kvôli pracovným povinnostiam chýbal majster sveta Ján Kočiš.

Pekný areál, ideálne počasie

„Je tu perfektná atmosféra. Hlavne, že nám vyšlo počasie. Pripravili sme 5 kontrolných úsekov, ktoré pretekári absolvujú trikrát,“ vysvetlil Štefan Pčola, prezident slovenského cyklotrialu a zároveň slovenský reprezentačný tréner. Víťazom sa stal pretekár, ktorý dosiahol najnižší počet trestných bodov. Na zvládnutie jedného úseku mali pretekári 2 minúty.

Keďže k aktívnemu športu patria aj zranenia, nevyhli sa ani sobotným slovenským majstrovským pretekom. Najhoršie dopadol poľský pretekár, ktorý sa do popradskej nemocnice zviezol so záchranármi.

„Bol som svedkom zranenia poľského reprezentanta, ktorý nešťastne spadol a udrel si hlavu i stehno. Musela ho odviesť sanitka. Ale keď sa rúbe drevo, lietajú aj triesky,“ dodal Pčola.

Víťaz z CK Rudiná

Súťažilo sa v 8 kategóriách. Tú najsilnejšiu – ELITE – vyhral medzinárodne ostrieľaný Samuel Hlavatý z CK Rudiná, ktorý za sebou nechal tímového kolegu Tomáša Kalúsa a maďarského pretekára Jánosa Majorosa. „Vedel som, že ak pôjdem bez chýb, tak sa to môže podariť – nakoniec to vyšlo,“ povedal majster Slovenska Samuel Hlavatý, ktorý má radšej vlhkejšie počasie. Slnko síce nie je jeho nepriateľom, ale šmýkľavé prekážky mu vyhovujú viac.

„Sekcie boli postavené perfektne. Najnáročnejšia bola druhá sekcia, ktorú som dal iba v druhom kole. Preferujem mokré počasie, keďže vtedy jazdci robia viac chýb a ja trénujem väčšinou na mokrom povrchu,“ dodal novopečený slovenský majster v najnáročnejšej kategórii.

Popradská omladina potešila

Domácu cyklotrialovú scénu určite potešili mladí pretekári. V Poprade chcú zvyknutí na úspechy, ktoré však treba podporiť základňou. Potešiteľné je, že pod Tatrami rastie ďalšia silná generácia cyklotrialistov. V kategórii Promensa obsadil 3. miesto Matúš Horváth a v kategŕii Poussin Lea Kucová druhé miesto – v celkovom hodnotení. Zo slovenských pretekárov boli vo svojich kategóriách najlepší. Medzi seniormi zvíťazil Michal Ivan pred Tomášom Janíkom – obaja sú pretekármi 3AL Poprad.

Celkové výsledky nájdete tu: M-SR Poprad: výsledky

„Posledné tri roky sme sa zamerali práve na prácu s deťmi, s ktorými pravidelne pracujeme. Začína sa to už odrážať aj na výsledkoch. Pri pohľade do budúcnosti som optimista. Sme veľmi aktívni na tréningoch, ale i pretekoch. Máme opačný problém ako v minulosti, keď sme nemali deti. Dnes máme skôr málo trénerov. Určite to nejako vykryjeme,“ hodnotila niekdajšia majsterka sveta, v súčasnosti trénerka a mamka nádejnej Ley – Janka Kucová.

Majstrovstvá ukázali, že Popradčania majú radi cyklotrial. Podujatie presvedčilo fanúšikov, že o niekoľko rokov budú mať majstri cyklotrialu ako je Ján Kočiš, Janka Kucová a Štefan Pčola svojich nasledovníkov.

Majstrovstvá Slovenska v cyklotriale 2016
1
Galéria
Majstrovstvá Slovenska v cyklotriale 2016
35
Galéria
Foto: Martin Sýkora
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie