Správy

Pre Vysoké Tatry sa čoraz viac črtá obrovský balík: Mesto má šancu na 850-tisíc eur ročne

Ide o sumu, o ktorú mesto prichádza na dani z nehnuteľnosti, keďže sa nachádza na území Tatranského národného parku (TANAP).

Ilustračný obrázok k článku Pre Vysoké Tatry sa čoraz viac črtá obrovský balík: Mesto má šancu na 850-tisíc eur ročne
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Mesto Vysoké Tatry by mohlo každoročne dostávať od štátu dotáciu v maximálnej výške 850-tisíc eur.

Podporiť by mala rozvoj mesta vzhľadom na jeho význam pre Slovensko. Vyplýva to z návrhu zákona o meste Vysoké Tatry, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

Osobitný prístup

„Od svojho vzniku až po súčasnosť boli a sú Vysoké Tatry vysokohorským klimatickým a liečebným strediskom európskeho významu. Sú symbolom Slovenska, a preto si vyžadujú aj osobitný prístup zo strany parlamentu a vlády. Taký prístup, aby bol zabezpečený trvalo udržateľný rozvoj územia a konkurencieschop­nosť s obdobnými liečebnými a turistickými strediskami v Európe,“ zdôvodnili poslanci.

Upozornili, že miestna samospráva vzhľadom na charakter územia a rôzne vplyvy a záujmy v území sama nemôže v rámci súčasného systému organizácie a financovania v plnom rozsahu zabezpečiť všetky úlohy k spokojnosti obyvateľov a návštevníkov.

„Lesné pozemky na území mesta Vysoké Tatry sú v zmysle platného zákona lesmi osobitného určenia, a teda nepodliehajú dani z nehnuteľností. Ich plocha predstavuje približne 341 miliónov štvorcových metrov. V zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia mesta Vysoké Tatry by daň z nehnuteľností za tieto pozemky predstavovala 849 514 eur,“ vysvetlili navrhovanú výšku dotácie.

Správa o hospodárení

Ministerstvo financií SR má poskytovať dotáciu na základe žiadosti predloženej do konca januára kalendárneho roka, na ktorý má byť poskytnutá.

Mesto by malo povinne predkladať ministerstvu správu o hospodárení s dotáciou za predchádzajúci rok každoročne najneskôr do 30. apríla.

archívne foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM