Pre ZMOS nie sú podstatné percentá, ale princíp prerozdeľovania daní
Pre slovenské mestá a obce nie je problémom rast príjmov z podielových daní o 3 %, ale nový model financovania samospráv.
Namiesto podielu len na dani z príjmov fyzických osôb sa totiž budú samosprávy podieľať na mixe viacerých daní. Ten by mal spravodlivejšie odrážať príjmy štátneho rozpočtu. V stredu (21.9.) to v rámci návrhu zákona o rozpočtovom určení výnosu niektorých daní územnej samospráve schválila vláda SR.
„Za tejto situácie v tomto štáte nie je ani podstatné či budeme mať o 2, alebo 4, alebo o 5 % viac, ako máme v tomto roku. Pre nás je dôležitý princíp,“ povedal dnes v Bratislave na konferencii spoločnosti Trend o komunálnom manažmente predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Dvonč.
Slovenské obce sú podľa Dvonča pripravené podieľať sa na úsporách vo verejnej správe. Majú ale veľký problém s prechodom na mix daní. „Má to svoje historické príčiny, lebo daň z príjmov fyzických osôb vyzerá ako jedna z najstabilnejších daní,“ podotkol Dvonč.
Štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Vladimír Tvaroška priznáva, že návrh jeho rezortu je na prvý pohľad bolestivý, hoci z pohľadu MF je návrh prirodzený a vyvážený. Ak by sa model financovania nezmenil, výnos miest a obcí z podielových daní by budúci rok medziročne vzrástol o 18,6 %. „Toto nie je nič dramatické v porovnaní s tým, ako šetrí štát na sebe,“ dodal Tvaroška.
Na budúci rok MF očakáva, že prostredníctvom miest, obcí a vyšších územných celkov sa prerozdelí takmer 5 miliárd eur. Podľa Tvarošku sa nedá znížiť deficit verejných financií bez toho, aby sa samospráva stala súčasťou procesu.
Zmeny by mali podľa odhadu ministerstva financií v budúcom roku zlepšiť situáciu štátneho rozpočtu o 248 miliónov eur a na druhej strane priniesť negatívny efekt rozpočtom samospráv v rovnakej sume, z toho dosah pre obce predstavuje 186 miliónov eur a pre VÚC 62 miliónov eur.
Zdroj: TASR