Peter Handzuš Krimi

Prebaľovali mäso do slovenských obalov

Podtatranská hydina a Hydina neoprávnene prebaľovali poľskú hydinu.

Spoločnosti Podtatranská hydina, a.s., a Hydina Košice, s.r.o., podľa informácií šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona prebaľovali poľskú hydinu v rozpore s ustanoveniami zákona o veterinárnej starostlivosti.
„V obidvoch prípadoch prevádzkovatelia a prevádzky neboli schválené ako prevádzky podľa zákona o veterinárnej starostlivosti na činnosti vybaľovania produktov živočíšneho pôvodu z priameho obalu a ich prebaľovania do nového priameho obalu,“ uviedol dnes na brífingu Simon s odvolaním sa na výsledky mimoriadnych kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR, ktoré boli vykonané v mesiacoch október a november 2010. Zaručiť, že prebaľovaná hydina bola v Poľsku aj chovaná, minister nevedel.
Spoločnosť Hydina Košice podľa Simona nebola navyše zaregistrovaná podľa zákona o veterinárnej starostlivosti ani „ako miesto určenia pre zásielky dovezené z iného členského štátu“, z Poľska. „Napriek tejto skutočnosti sa mäso z Poľska do tejto prevádzkarne dovážalo,“ konštatoval.
„Boli zistené aj ďalšie nedostatky pri evidencii, pretože tieto spoločnosti majú aj svoje vlastné farmy, na ktorých produkujú hydinu. Takto dovezený tovar bol spracovaný, prebalený a uvedený do obehu na území SR ako výrobok slovenského pôvodu, ktorý v skutočnosti výrobkom slovenského pôvodu nebol,“ zdôraznil.
„Nechcem tým povedať, že spotrebiteľ bol ohrozený na zdraví. Spotrebitelia boli však zavádzaní v tom, aký výrobok v skutočnosti kupujú. Mysliac, že kupujú slovenský výrobok, kupovali v skutočnosti výrobok poľský.“
„ŠVPS SR začala voči týmto prevádzkovateľom správne konanie a uskutočňuje ďalšie úkony, ktoré vyžaduje zákon o veterinárnej starostlivosti a zákon o potravinách,“ informoval.
„Tento jav nie je ojedinelý a považujem ho za akýsi potravinový folklór. Spotrebiteľ si myslí, že kupuje slovenské výrobky, ktoré nimi v skutočnosti nie sú,“ dodal.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM