Monika Vengrínová Hokej

Prekvapenie sa nekonalo. Košice zdolali Poprad v ich prvom zápase play off

Popradským hokejistom prvý zápas s Košicami nevyšiel podľa ich predstáv, keď v úvodnom štvrťfinálovom zápase play off Tipsport extraligy podľahli úradujúcemu slovenskému vicemajstrovi HC Košice. O víťažný gól sa v 47.minúte zápasu postaral Štrbák.

Ilustračný obrázok k článku Prekvapenie sa nekonalo. Košice zdolali Poprad v ich prvom zápase play off

V košickej Steel aréne začali aktívnejšie domáci hokejisti a už v úvodnej minúte vyskúšal pozornosť Sidora Slovák. Hostia dobre bránili a podnikali rýchle protiútoky. V 7. minúte vystrelil Takáč, no Hylák si s jeho zakončením dokázal poradiť. „Oceliari“ mali opticky navrch, ale do šancí sa dostával ich súper. O dve minúty neskôr sa dostal pred Hylákom do zakončenia Hvila, tiesnený domácou obranou trafil iba košického gólmana. Ten istý hráč mal gól na hokejke v 16. minúte, no v ideálnej šanci, po prihrávke spoza bránky, si s jeho zakončením poradil Hylák. Obidve mužstvá čakali na chybu súpera, ktorá v úvodnej tretine neprišla.

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky sa ocitol v šanci hosťujúci Vandas, puk však poslal iba do dobre postaveného Hyláka. Popradčania pokračovali v aktivite a v 23. minúte tesne minul košickú bránku Buc. Košičania odpovedali v 29. minúte šancou Pašeka, ktorý poslal puk tesne nad vrchnú konštrukciu Sidorovej bránky. O štyri minúty neskôr mohol otvoriť skóre duelu Haščák, ale v dobrej pozícii minul priestor popradskej bránky. Podarilo sa to však v 35. Jenčíkovi, ktorý si nakorčuľoval pred Sidora a bekhendom poslal puk za jeho chrbát – 1:0.

V úvode tretieho dejstva preveril pozornosť popradského gólmana Marcinko, stav sa však nezmenil. V 47. minúte v hre štyroch proti štyrom inkasoval Sidor gól od modrej čiary, keď Štrbák poslal puk do siete pomedzi jeho betóny – 2:0. V 51. minúte si „oceliari“ vytvorili v presilovej hre veľký tlak, Sidor v bránke Popradu sa poriadne obracal, no postupne si poradil so šancami Novotného, Jokeľa a Štrbáka. V závere zápasu Poprad odvolal brankára a v 59. minúte korigoval Hvila – 2:1. Vyrovnávajúci gól mal na hokejke 55 sekúnd pred koncom duelu Balán, ale Hylák vytiahol zázračný zákrok.

HC Košice – HK Poprad 2:1 (0:0, 1:0, 1:1) Góly: 35. Jenčík (Haščák, Pašek), 47. Štrbák (Slovák, Novotný) – 59. Hvila (Suchý, Balán). Rozhodovali: D. Konc, Müllner – Smrek, Šefčík, vylúčení: 4:5, navyše: 5+DKZ Vaic (Poprad) za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3080 divákov

Zostavy: HC Košice: Hylák – Kolba, Štrbák, Cebák, Deyl, Novák, Macejko, Šeda – Novotný, Slovák, Jokeľ – Haščák, Pašek, Jenčík – Matis, Marcinko, Svitana – Hinďoš, Matúš Chovan, Mlynarovič HK Poprad: Sidor – Šterbák, Suchý, Devečka, Fabian, Kovačevič, D. Brejčák, Kurali, Jáchym – Vandas, Balán, Hvila – Smotrila, Stals, Vaic – Buc, Klouda, Jabrocký – Paločko, Stanfield, S. Takáč

Milan Staš, tréner Košíc: „Dosť ťažko sme sa presadzovali, prechod stredným pásmom nebol z našej strany najlepší. Hrali sme však trpezlivo, čakali sme trpezlivo na svoju príležitosť, ktorá prišla v podobe dvoch gólov. Zápas sme dohrali v našej réžii a vykročili sme tou správnou nohou do bojov play off. Myslím si, že za tento výkon sme si dnes zaslúžili vyhrať.“

Milan Jančuška, tréner Popradu: „Videli sme zaujímavý taktický zápas s dramatickou zápletkou v závere. Som spokojný s tým, ako sme to zvládli herne i takticky. Za stavu 0:0 sme mali šance, ktoré ak by sme vyriešili rýchlejšie, tak sme mohli streliť nejaký gól. Naopak po maličkej chybe v rohu klziska sme inkasovali a druhý gól bol z kategórie lacnejších. Otvorili sme hru a pri hre bez brankára sme znížili. Zápasu by svedčala remíza, ale nestalo sa tak, keď mal vyloženú šancu Balán. Určite to bude zaujímavé v ďalších stretnutiach, pretože tak ako sme dnes prehrali, tak sme mohli aj zvíťaziť.“