Správy

Prešovská župa zriadi veľkokapacitné očkovacie centrá: Začne sa ešte vo februári

Prešovský samosprávny kraj má podľa hovorkyne Jeleňovej z ministerstva zdravotníctva zakontrahovaných 1 500 vakcín. Centrá budú aj v Poprade či Humennom.

Ilustračný obrázok k článku Prešovská župa zriadi veľkokapacitné očkovacie centrá: Začne sa ešte vo februári
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Prešovský samosprávny kraj (PSK) zriaďuje na svojom území veľkokapacitné očkovacie centrá. V prvej fáze bude centrum zriadené v sídle kraja, v meste Prešov. Redakciu Prešov Dnes 24 o tom informovala z kancelárie predsedu PSK Dáša Jeleňová.

Už 27. februára

V druhej fáze pribudnú centrá vo vybraných mestských centrách v rámci celého Prešovského kraja.

V Prešove sa bude v očkovacom centre očkovať už 27. februára.

„Prešovský samosprávny kraj bol zriadením centier poverený Ministerstvom zdravotníctva SR (MZ SR). Veľkokapacitné očkovanie zo strany krajskej samosprávy je postavené na ambulantnom sektore, čím by sa mali odbremeniť nemocnice v jeho regiónoch,“ spresnila Jeleňová.

Najprv v Prešove

Župa chod centier zabezpečí priestorovo, prevádzkovo a materiálne, ide o stravu, zdravotnícky materiál a OOPP, administratívny tím, očkovacie vakcíny a očkovací software so zaškolením.

„Zo strany očkovacích tímov, resp. poskytovateľov ambulantnej starostlivosti, budú zabezpečení zdravotnícki pracovníci v zložení lekár a setra, prípadne samostatne lekár alebo sestra, celý výkon očkovania a následné vykazovanie výkonu očkovania na zdravotnú poisťovňu a do Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Prvé očkovacie centrum PSK vznikne v priestoroch 900 m² Tatran handball arény na Baštovej ulici v Prešove, kde sa bude pilotne očkovať 27. februára,“ doplnila ďalej hovorkyňa.

Majú 1 500 vakcín

Vakcináciu tu zabezpečí desať tímov v zložení lekár a zdravotná sestra v čase od 8. do 17. hodiny.

Prebiehať bude v kójach, kde bude fungovať takpovediac desať samostatných ambulancií. Počas celej doby vakcinácie tu bude prítomný aj erudovaný tím záchrannej zdravotnej služby.

PSK má podľa Jeleňovej pre tento účel z ministerstva zdravotníctva zakontrahovaných 1 500 vakcín.

Aj Poprad či Humenné

„Župa nateraz nedisponuje informáciou, aké skupiny obyvateľstva sa v pilotnom centre v Prešove budú očkovať. V týchto dňoch by malo byť toto centrum zaregistrované v očkovacom systéme na stránke korona.gov.sk,“ pokračovala hovorkyňa.

Okrem centra v Prešove by mali v rámci PSK postupne vzniknúť ďalšie, a to vo vybraných mestských centrách Prešovského kraja.

„Na Spiši by sa malo centrum zriadiť v meste Poprad a na Hornom Zemplíne v Humennom, pričom do úvahy pre ďalšie centrá pripadajú aj mestá Stará Ľubovňa a Bardejov,“ priblížila ďalšie informácie.

Počet očkovacích centier bude závisieť od množstva dodávok vakcín zabezpečených pre kraj zo strany rezortu zdravotníctva. Očkovanie by malo v centrách prebiehať zatiaľ vo víkendovom režime.

Termín prihlasovania

Prešovská župa v súvislosti so zriadením veľkokapacitných vakcinačných centier podľa Jeleňovej už spustila registráciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na území kraja so záujmom o zapojenie sa do procesu očkovania.

„Podmienkou pre prihlásenie je aktívny prístup poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do NCZI a pripojenie do aplikácie e-zdravie. Formulár na prihlásenie je k dispozícii na webstránke kraja,“ uzavrela hovorkyňa.

Termín uzávierky pre prihlasovanie je do 23. februára do 15. hodiny. Poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti bude za jednotkový výkon očkovania zo strany zdravotných poisťovní realizovaná úhrada vo výške päť eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM