Správy

Prešovský kraj pokračuje s víkendovým očkovaním: Pre Poprad je vyčlenených 300 vakcín

Prešovský kraj má od budúceho týždňa najviac čiernych okresov. Župa sa napriek tomu stretáva s nízkym záujmom o očkovanie.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský kraj pokračuje s víkendovým očkovaním: Pre Poprad je vyčlenených 300 vakcín
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Prešovský samosprávny kraj zrealizuje najbližší víkend očkovanie už v troch nákupných domoch. A to v Prešove, Poprade a najnovšie aj v Humennom, kde sprístupní očkovanie jednodávkovou vakcínou v obchodnom centre Avenue. Treťou dávkou vakcíny sa začalo očkovať aj v zariadeniach sociálnych služieb.

3. dávka pre seniorov

Ako prví sa preočkovali 40 záujemcovia v domove v Brezovičke a pokračovať sa bude ďalej v DSS Poprad a ďalších zariadeniach. Všetci si uvedomujeme, že je potrebné chrániť tých najzraniteľnejších. Preto robíme všetko potrebné, aby situácia v zariadeniach, ktoré poskytujú služby ťažko chorým, imobilným alebo seniorom, bola po zdravotnej stránke stabilizovaná tak medzi klientmi, ako aj zamestnancami,“ uviedol v tejto súvislosti predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

V DSS Brezovička prebehlo očkovanie v stredu 27. októbra, v DSS Senires, n.o. Poprad je naplánované na štvrtok 28. októbra, pričom vakcínu Pfizer/BioNtech by tu malo dostať 21 záujemcov. Na budúci týždeň bude PSK v súčinnosti s poskytovateľmi zdravotníckych služieb – poliklinikami, ambulantnými lekármi a výjazdovou očkovacou službou, koordinovať preočkovanie v ďalších štyroch zariadeniach sociálnych služieb v Prešovskom kraji.

V obchodných centrách

Tímy PSK budú tento víkend očkovať aj jednodávkovou vakcínou Janssen, a to už v troch obchodných centrách. Záujemcovia tak môžu prísť do OC Eperia Prešov, OC Max Poprad a najnovšie aj do OC Avenue Humenné.

Pridávame ďalšie miesto, tentoraz v regióne Horného Zemplína, kam môžu ľudia prísť za vakcínou proti koronavírusu. Vychádzame tým v ústrety a na našom území pokrývame možný záujem o očkovanie, ktoré opäť naberá na dôležitosti a význame v čase, keď rastú čísla infikovaných a to, žiaľ, najmä v Prešovskom kraji,“ povedal M. Majerský.

V OC Eperia Shopping Mall na sídlisku Sekčov v Prešove a OC Max na Dlhých Honoch v Poprade bude očkovanie realizované v nedeľu 31. októbra, a to v čase od 10:00 do 17:00 hod. Kraj je v nákupných domoch pripravený vyočkovať po 300 vakcín Janssen.

Mobilná jednotka

V teréne je taktiež krajská mobilná očkovacia jednotka. Konkrétne dnes 27. októbra realizuje očkovanie prvou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech v rámci Zboru väzenskej a justičnej stráže SR. Ide o približne 80 odsúdených a obvinených vo väzniciach v Prešove a v Sabinove. 28.10 sa presunie do obcí Podolínec a Liptovská Teplička, kde by mala druhou dávkou Pfizer/BioNTech preočkovať spolu 50 ľudí.

Nízky záujem

Hoci je PSK je materiálne a technicky pripravený realizovať preočkovanie treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu aj vo všetkých svojich veľkokapacitných očkovacích centrách, nateraz VKOC v Humennom i v Poprade ostávajú naďalej zatvorené. Navyše najbližší víkend sa nebude očkovať ani vo VKOC v Prešove.

Záujem o podanie tretej dávky vakcíny medzi obyvateľmi v jednotlivých regiónoch kraja je totiž veľmi nízky. Na základe rozhodnutia rezortu zdravotníctva sa preto aktuálne v rámci celého územia SR realizuje toto preočkovanie prioritne v nemocniciach a poliklinikách, ktoré na tento účel kapacitne postačujú. Tretia dávka je v súčasnosti aplikovaná ľuďom s oslabenou imunitou a občanom vo veku 55+, ktorým ubehlo 6 mesiacov od podania druhej dávky vakcíny.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM