Peter Handzuš Rôzne

Prezidenti Slovenskej republiky a Nemecka v Kežmarku

Čestné občianstvo mesta Kežmarok dnes v priestoroch Obrazárne Kežmarského hradu udelili prezidentom Spolkovej republiky Nemecko Christianovi Wulffovi a prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi.

Stretnutie s predstaviteľmi kežmarskej samosprávy a so zástupcami Karpatskonemeckého spolku na Slovensku bolo súčasťou programu Wulffa počas jeho oficiálnej návštevy Slovenska.

Slovenský prezident uviedol, že počas dnešných rozhovorov s nemeckým kolegom niekoľkokrát konštatovali, že medzi oboma štátmi sú veľmi dobré vzťahy vo všetkých sférach.

„Prísť sem do prostredia, kde sa pre 800 rokmi začínalo spolužitie Slovákov a Nemcov, a týchto 800 rokov potvrdiť, dá sa povedať spoločným čestným občianstvom v tomto historickom meste, je ozaj taká pečať na to, o čom sme dneska hovorili, o dobrých vzťahoch s Nemeckom dnes, ale aj do budúcnosti,“ povedal Gašparovič.
Prezident Wulff uviedol, že spolužitie Slovákov a Nemcov v meste Kežmarok je príkladom tolerancie a dobrých vzťahov potvrdených niekoľkými storočiami.

„Je to pre mňa mimoriadna česť aj z toho dôvodu, že je to pre mňa v postate prvé čestné občianstvo nejakého iného mesta. Je to neuveriteľné gesto, ktoré opäť len poukazuje na to, ako sa karpatskonemecká menšina posledných 800 rokov rozvíjala na tomto území, napriek čiernym fázam, ktoré tu boli v histórii,“ povedal Wulff s tým, že sa budú snažiť vzťahy naďalej rozvíjať a Kežmarku pomáhať.

Podpredseda Karpatskonemeckého spolku na Slovensku Vojtech Wágner pre média uviedol, že dejiny Kežmarku sa spájajú s nemeckou národnostnou menšinou a terajšia spolupráca a kontakty nesúvisia len so spoločenskými a kultúrnymi podujatiami.

„Snažíme sa túto nemeckú kultúru našich predkov zachovávať a rozširovať a preto táto návšteva je veľmi významná. Máme s partnermi v Nemecku veľmi dobré vzťahy. Aj vďaka našim zahraničným partnerom sa napríklad podarilo zrekonštruovať evanjelický kostol a naše partnerské mesto nám pomohlo s vybavením nemocnice v Kežmarku,“ povedal Wágner, ktorý je zároveň predsedom miestneho Karpatskonemeckého spolku v Kežmarku.

Kroky prezidentov potom smerovali do evanjelického artikulárneho kostola, kde sa stretli so zástupcami karpatskonemeckého spolku.

Text + Foto: TASR

Prezidenti Slovenskej republiky a Nemecka v Kežmarku
1
Galéria
prezidenti
3
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM