Webnoviny - Rôzne

Prijatie zonácie TANAP-u do pol roka asi nereálne

WEBNOVINY.SK

Štátne lesy TANAP-uFoto: SITA/Rastislav OvšonkaPOPRAD 16. novembra (WEBNOVINY) – Po dvoch dňoch poslaneckého prieskumu Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie k problematike ochrany a zonácie predsedníčka Mária Sabolová pochybuje, že novú zonáciu Tatranského národného parku sa podarí pripraviť do pol roka, ako to v pondelok v Tatranskej Štrbe prezentoval minister životného prostredia József Nagy.

Podľa Sabolovej napriek tomu, že existuje „súzvuk vo vyjasnení zón“ medzi Správou TANAP-u a Štátnymi lesmi TANAP-u, polročný horizont na prijatie zonácie „tak, ako ja vidím reálne v politike riešenie problémov, je dosť krátky". K prijatiu zonácie sa ešte budú musieť zísť nielen predstavitelia oboch rezortov, ale aj odborná verejnosť či súkromní vlastníci pozemkov v Tatrách.

Pri optimistickom pohľade na problém by mohla byť zonácia pripravená najskôr v druhej polovici budúceho roku. „Nechcem spochybniť vyjadrenia pána ministra, ale dovolím si reálne vidieť aj horizont možných stretnutí a vypracovanie konceptu,“ dodala

V súčasnosti za jeden z najväčších problémov prijatia novej zonácie vidí Sabolová dohodu so súkromnými vlastníkmi o náhrade ujmy. Jeden zo záverov dvojdňového rokovania parlamentného výboru v Tatrách bude požiadavka na vládu a rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva, aby pripravila ekonomické hodnotenie novej zonácie a dopadov na štátny rozpočet. Náhradu ujmy podľa Sabolovej možno riešiť prenájmom, následne finančným vysporiadaním a výmenou. „Určite pre budúci rok nie sú rozpočtované prostriedky pre túto náhradu,“ uviedla Sabolová.

Tretím problémom rýchleho prijatia zonácie je legislatíva, ktorá bude garantovať, aby zonácia bola dodržiavania. Príprava legislatívy si vyžaduje určitý čas a kým sa to dostane do parlamentu, tak „horizont leta budúceho roku je veľmi, veľmi natesno,“ dodala Sabolová.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie