Správy

Prijmú aj stovky žiakov: V Lomničke o rok postavia úplne novú budovu Spojenej školy

Teraz sa v Lomničke vzdeláva približne 100 rómskych žiakov v siedmich odboroch, po dostavbe nového pracoviska sa bude môcť ich počet zdvojnásobiť.

Ilustračný obrázok k článku Prijmú aj stovky žiakov: V Lomničke o rok postavia úplne novú budovu Spojenej školy
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V obci Lomnička by mali o niečo viac ako rok postaviť elokované pracovisko Spojenej školy (SŠ) na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni.

Zástupcovia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v utorok odovzdali stavenisko zhotoviteľovi, náklady na výstavbu úplne novej budovy dosiahnu približne tri milióny eur. Predseda PSK Milan Majerský dodal, že ďalších približne 400-tisíc eur pôjde na technické vybavenie pracoviska.

Kapacitne nepostačujú

„Hlavná filozofia je byť bližšie k žiakom, aj preto sme sa rozhodli na tento zámer čerpať v rámci Iniciatívy Catching-Up Regions (CuRI). V základnej škole v Lomničke je vyše 900 žiakov a po skončení vzdelávania potrebujú dobré a kvalitné stredné odborné vzdelanie. Keď ho budú mať blízko, budeme mať väčšiu istotu, že budú školu aj navštevovať a vedieť sa plnohodnotne uplatniť na trhu práce,“ skonštatoval Majerský.

Riaditeľ SŠ Ján Bondra uviedol, že priestory, v ktorých aktuálne fungujú, už kapacitne nepostačujú.

„Každý rok nám rastie počet detí a teda aj potenciálnych žiakov a už nie sme schopní ich prijať a adekvátne odučiť v týchto priestoroch. Po výstavbe novej budovy budeme vedieť skvalitniť výučbu, aby sa tieto deti dokázali lepšie uplatniť na trhu práce,“ uviedol Bondra. Dodal, že aktuálne sa v Lomničke vzdeláva približne 100 rómskych žiakov v siedmich odboroch, po dostavbe nového pracoviska sa bude môcť ich počet zdvojnásobiť.

„Boli by sme schopní prijať možno až 250 žiakov a zároveň otvoriť aj nové odbory,“ zdôraznil riaditeľ.

Lesnícke i stolárske

V dvojpodlažnej budove sa budú nachádzať prioritne odborné učebne, pôjde o dielne pre stavebné, lesnícke a stolárske odbory, ale aj pre potravinársku výrobu či krajčírstvo.

Riaditeľ verí, že sa vďaka tomu podarí spolu s partnermi z regiónu zlepšiť a rozšíriť aj duálne vzdelávanie. To aktuálne prebieha v Lomničke len v odbore lesná výroba.

„Potrebujeme žiakov trochu predpripraviť, aby sa mohli zúčastniť na duálnom vzdelávaní aj priamo na pracovisku zamestnávateľa,“ upozornil Bondra.

Onedlho aj Poprad

V rámci CuRI v Spojenej škole v Starej Ľubovni a Strednej odbornej škole agropotravinárskej a technickej v Kežmarku aktuálne prebiehajú investičné aktivity za viac ako 14 miliónov eur.

Už onedlho by sa mala začať výstavba nových priestorov aj v areáli Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Poprade-Matejovciach, kde sú predbežné náklady na úrovni ôsmich miliónov eur.

Začínajúca štvrtá etapa CuRI v PSK sa orientuje na prípravu projektov pre oblasť digitalizácie s ohľadom na požiadavky a štandardy 21. storočia.

Analýzou a výberom napokon prešlo päť pilotných stredných škôl, okrem troch spomínaných sú to aj školy v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK v Medzilaborciach a v Prešove. Projekty sú tam zamerané na materiálno-technické a priestorové vybavenie, podporu spolupracujúcich podnikateľov a inováciu obsahov vzdelávania.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM