JAB Recept na dnes

Pripravte si aj vy naj jedlo spod Tatier: S týmto receptom sa budete oblizovať! VIDEO

Stali sa víťazom našej súťaže o naj jedlo spod Tatier. Prinášame vám recept doplnený fotkami aj videom, ako si pripraviť skvelé džatky.

Zdroj: Dnes24.sk

„Džatky som jedával ako dieťa a robím ich doteraz. Je to jednoduché a chutné jedlo, ktoré máme radi,“ prezradil executive chef Branislav Michalčík, ktorý nám poskytol aj nasledujúci chutný recept. Prečo práve džatky? Toto jedlo porazilo všetky ostatné v hlasovaní o najobľúbenejšie jedlo nášho regiónu, ktoré sme vám nedávno priniesli na našom spravodajskom portáli.

Tak ako začať? „Zemiaky očistíme, dáme variť, pridáme soľ. Varíme ich úplne do mäkka. Ak sú zemiaky uvarené, polovicu vody zlejeme, pridáme múku, premiešame, necháme múku chvíľu prevrieť a odstavíme,“ priblížil jednoduchý recept Branislav s tým, že množstvo múky závisí aj od zemiakov. Tie vodnatejšie podľa jeho slov pohltia viac múky.

V uzavretom hrnci necháme túto zmes naboptnať približne 10 až 15 minút. „Zemiaky s múkou sa spoja a zároveň táto zmes trošku vychladne na primeranú teplotu, aby sme mohli vytvarovať guľky,“ opísal profesionálny kuchár a vzápätí prezradil svoj tip pre ešte chutnejšie džatky.

„Do hrnca k zemiakom pridávam, kým sa ešte varia, kožu zo slaninky.“ Slaninu necháme, kým zmes naboptná, spražiť a z vychladnutej zmesi formujeme guličky, ktoré trochu omastíme v škvarkách. Hotové guľky podávame so spomínanými škvarkami zo slaniny, posypané mladou cibuľkou, alebo pažítkou.

Tak čo, pustíte sa do toho? Ak áno, pozrite si v prehľade potrebné ingrediencie, z ktorých si urobíte chutné džatky:

na kilo zemiakov 200 g hladkej múky, 200 g polohrubej múky, soľ (pol lyžice), slaninku (podľa chuti), mladú cibuľku alebo pažítku.

A postup si môžete pozrieť aj prostredníctvom videa či pripojenej fotogalérie.

OBRAZOM: Pripravte si tradičnú fajnotu zo Spiša, chutné džatky
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM