Správy

PROBLÉM nad územím TANAP-u: Polícia sa zaoberá nízkymi preletmi poľských vrtuľníkov

Priestor nad územím TANAP-u je definovaný s faunou citlivou na hluk z letovej prevádzky. Padlo tak už aj trestné oznámenie vo veci neoprávneného preletu.

Ilustračný obrázok k článku PROBLÉM nad územím TANAP-u: Polícia sa zaoberá nízkymi preletmi poľských vrtuľníkov
Zdroj: Polícia SR - Trnavský kraj

Preletmi vyhliadkových vrtuľníkov nad územím Tatranského národného parku (TANAP-u), na ktoré opäť upozornili ochranári, sa zaoberá polícia. TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová s tým, že zatiaľ vo veci nikoho neobvinili.

„Vyšetrovateľ enviropolície z odboru Prešov v tejto súvislosti vedie trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov,“ uviedla Bárdyová.

Vedia, o koho ide

Krajský policajný hovorca z Prešova Daniel Džobanik dodal, že zamestnanec Správy TANAP-u podal trestné oznámenie vo veci neoprávneného preletu neznámeho vrtuľníka v piatok (9. 12.) na Obvodnom oddelení PZ Ždiar.

Nad chráneným územím mal prelietať po 8. hodine.

Nízky prelet poľských vyhliadkových vrtuľníkov na Tatrami pritom Správa TANAP-u zaznamenala už viackrát a nejde tak o prvé trestné oznámenie.

„Vieme, o koho ide, máme dôkazy, no prevádzkovateľ sa naďalej finančne ‚nabaľuje‘ a Belianske Tatry trpia,“ uviedla Správa TANAP-u a upozornila, že priestor nad územím najväčšieho slovenského národného parku je definovaný ako priestor s faunou citlivou na hluk z letovej prevádzky.

Pre tieto vzácne územia je preto stanovená dvojnásobná minimálna výška letu. Pilot pri stanovovaní svojej letovej výšky okrem toho neberie ohľad len na terén priamo pod sebou, ale aj vo svojom širšom okolí.

Už päť rokov

Účelom pravidla je ochrana prírody.

Správa TANAP-u poukazuje na problém už päť rokov, doposiaľ však za porušovanie pravidiel nebol podľa ochranárov nikto sankcionovaný.

„Vzhľadom na vykonávané procesné úkony by poskytnutie akýchkoľvek bližších informácií mohlo zmariť alebo sťažiť objasnenie a vyšetrenie veci, preto v tejto chvíli nebudeme poskytovať žiadne ďalšie informácie,“ dodala Bárdyová.

archívne foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM