Pavol Hrabovský Správy

Prvé ZÁBERY z očkovania v Poprade: Kto dostal vakcínu ako prvý?

Popradská nemocnica začala s očkovaním vlastného personálu, proti vírusu COVID-19. Ako očkovanie prebehlo a aké sú podmienky, sme pre vás zisťovali priamo na mieste.

Zdroj: Dnes24.sk

Očkovanie proti vírusu COVID-19 sa rozbieha po celom svete. Slovensko nie je žiadnou výnimkou a očkovanie sa pomaly dostáva do našich nemocníc. K dnešnému dňu sa môže aj mesto Poprad, pochváliť svojím prvým oficiálne zaočkovaným pacientom.

Personál má prednosť

Popradská nemocnica plánuje zaočkovať všetkých svojich zdravotníckych pracovníkov. Prednosť majú však tí, ktorí pracujú v intenzívnom styku s vírusom. Ide o takzvané, červené zóny. Informoval o tom riaditeľ úseku lekársko-preventívnej starostlivosti pre chirurgické odbory, Tomáš Francisty: „Dnes, medzi treťou a štvrtou hodinou, prišlo do Popradu, spolu 700 dávok očkovacej látky. Prvé vakcíny budú aplikované zdravotníckym pracovníkom v červených zónach, covidovom oddelení a červenom urgente.“

„Očkovanie sme začali dnešným dňom, kedy plánujeme zaočkovať 50–60 ľudí. Denne plánujeme zaočkovať okolo 240 ľudí.“

Nemocnica bude očkovať každý deň, zároveň informuje, že po zaočkovaní najohrozenejších pracovníkov, sa vakcína bude podávať aj zdravotníkom mimo popradskej nemocnice: „Následne na rad prídu ďalší zdravotnícki pracovníci ambulancií, všeobecní lekári, špecialisti a prípadne aj okolité nemocnice,“ informuje Tomáš Francisty. Prvým zaočkovaným sa stal pracovník oddelenia rádiológie Andrej Petras, ktorý má so zákernou chorobou svoje skúsenosti: „Na oddelení rádiológie vidíme hlavne následky na pľúcach a orgánoch, ktoré ochorenie postihuje.“ Zaočkovaný pracovník sa po podaní látky cítil dobre a nedošlo k žiadnym komplikáciám.

Čoskoro aj pre verejnosť

Nemocnica vyčlenila na prebiehajúce očkovanie priestory v suteréne. Ide konkrétne o fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, ktoré bude prístupné len záujemcom o očkovanie. Tí sa už čoskoro budú môcť registrovať na zákrok, podobne ako na testovanie, cez stránku korona.gov.sk. Ako informovala hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda, bude postup jednoduchý: „Na očkovanie sa vstupuje cez hlavný vchod nemocnice. Prvou zastávkou je triáž, kde každý vstupujúci prechádza cez kontrolu. Ide o meranie telesnej teploty a zisťovania, kam sa pacient nemocnice posúva.“

Zamestnanci vás nasmerujú na očkovacie oddelenie, ktoré sa nachádza v prvom suteréne. Koordináciu uľahčujú aj šípky, ktoré nájdete rozmiestnené po stenách nemocnice. „Pacient nájde pri vstupe na oddelenie aktuálne informácie, spolu s dotazníkom a súhlasom. Neskôr nasleduje registrácia s už vypísanými dokumentmi,“ informuje Galajda.

Zaočkovaní pacienti vychádzajú samostatným vchodom, kedy nedochádza k ich križovaniu so záujemcami o očkovanie.

Pacient neskôr čaká 15 minút, pre prípad nežiadaných komplikácií, načo je nemocnica patrične pripravená: „Máme nachystanú miestnosť v prípade potreby akejkoľvek anafylaktickej reakcie na podanie vakcíny, takže sme kompletne pripravení,“ informuje Francisty.

Ako to vyzeralo na prvom očkovaní v Poprade si môžete pozrieť aj v priloženej galérií.

Sledujte nás na našom Facebooku a Instagrame. Nenechajte si ujsť aktuálny obsah z Popradu a okolia.

Očkovanie v Poprade sa začalo
10
Galéria
Foto: Pavol Hrabovský

Nový koronavírus na Slovensku:

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie