Rôzne

RADÍME: Cyklisti, nezabúdajte na prilbu a reflexné prvky!

Milujete jazdu na svojom dvojkolesovom tátošovi? Zabudnúť by ste nemali na bezpečnostnú prilbu a reflexné prvky.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Cyklisti, nezabúdajte na prilbu a reflexné prvky!
Zdroj: TASR

Medzi najčastejšie chyby cyklistov patrí jazda bez svetiel a reflexných prvkov alebo jazda na bicykli mimo obce bez prilby. Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Baloghovej nie je výnimočná ani jazda v skupinkách vedľa seba alebo jazda pod vplyvom alkoholu. Polícia preto pripomína, aké pravidlá by mali cyklisti počas svojich ciest dodržiavať.

Dôležité je napríklad nosenie reflexných prvkov, najmä v noci a pri zníženej viditeľnosti. „Reflexný materiál je v noci vidieť na trikrát väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako desaťkrát než modré oblečenie. Použitím reflexných prvkov tým pádom cyklisti predlžujú vzdialenosť, na akú ich môže vodič motorového vozidla spozorovať,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Výlety len s chráničmi

Baloghová zároveň pripomína, že deti do desať rokov môžu bez dohľadu jazdiť na bicykli len na cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste alebo v obytnej zóne. Inak musia byť pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá zároveň musí byť dostatočne spôsobilá, aby na ne dozrela. „Pri výlete s deťmi by samozrejmosťou mala byť prilba, chrániče končatín a reflexné prvky na odeve,“ dodáva.

Prilbu musia mať deti do 15 rokov aj v obci. Ostatní cyklisti majú povinnosť nosiť ju len mimo obce. Dôležité je dbať na to, aby pri jazde po krajnici alebo okraji vozovky cyklisti jazdili len jednotlivo za sebou. „Dvaja cyklisti vedľa seba môžu ísť len po cestičke pre cyklistov a aj to len vtedy, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky,“ hovorí Baloghová.

Vodiči musia predvídať

Polícia zároveň apeluje na vodičov, aby boli k cyklistom ohľaduplní. „Všetci vieme, že v prípade cyklistu verzus auto, ťahá vždy za kratší koniec ten menej chránený účastník. Preto je dôležité, aby vodič motorového vozidla predvídal, čím stihne v prípade potreby skôr a adekvátne zareagovať,“ upozorňuje Baloghová.

„Dodržiavajte dostatočný bočný odstup od cyklistov pri ich predchádzaní, počítajte s nepozornosťou, horším zrakom a sluchom predovšetkým starších ľudí. Počas jazdy venujte zvýšenú pozornosť pravej strane vozovky z dôvodu najpravdepodob­nejšieho výskytu cyklistov,“ pokračuje. Zároveň pripomína, že vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno. Neplatí to len pre vodiča električky.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM