Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Koža detí ani dospelých by sa nikdy nemala spáliť dočervena

Odborník pripomína možné nástrahy pobytu na slnku s deťmi. Najmä bábätká by podľa neho nemali byť vôbec vystavené slnečnému žiareniu.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Koža detí ani dospelých by sa nikdy nemala spáliť dočervena
Zdroj: TASR

Aj deti potrebujú pobyt na slnku, treba to však robiť s rozumom. „Malé deti v kočíku by vôbec nemali byť cielene vystavené slnku a ultrafialovému (UV) žiareniu, je lepšie sa s nimi zdržiavať v tieni,“ povedal pre TASR prezident Slovenskej dermatovenero­logickej spoločnosti Dušan Buchvald.

Väčšie dieťa sa podľa neho môže hrať vonku na slnku, no je to vhodné dopoludnia asi len do 10.30 h a potom až popoludní. Priamemu poludňajšiemu slnku by nemalo byť vystavené.

„Tiež by malo mať optimálne oblečenie, teda predovšetkým chránené tie časti tela, ktoré sú najnáchylnejšie na spálenie, tvár, nos, uši a šiju,“ tvrdí odborník. „Vhodná je čiapočka alebo klobúk so širšou strechou,“ doplnil.

Pozor na spálenie

Čo sa týka oblečenia, ak má dieťa veľmi svetlú kožu, podľa Buchvalda by malo mať vonku na slnku aj v teplom počasí dlhý rukáv. Aj malé deti by mali používať prostriedky s ochranným faktorom pred UV žiarením. „Dnes už sú dostupné aj textílie nepriepustné pre UV žiarenie a existujú rady ‚opaľovacích prípravkov‘, ktorými je vhodné ošetrovať aj malé deti,“ vysvetlil.

Koža detí ani dospelých by sa podľa neho nikdy nemala spáliť dočervena, pretože v neskoršom veku to môže viesť k vývoju zhubných nádorov. SDVS varuje, že aj u detí sa zvyšuje výskyt nádorových ochorení kože.

Deti by podľa Buchvalda tiež vôbec nemali chodiť do solárií, čo je v niektorých krajinách dokonca zakázané. Prezident SDVS však hovorí, že z dermatologického hľadiska neodporúča návštevy solárií nikomu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM