Lucia Lauková Správy

RANNÁ ŠTVORKA: Čaká nás príjemný štvrtok s teplotami do 18 °C, meniny má Tomáš

S dnešným dňom je spojená pranostika: Na svätého Tomáša, sneh je ako kaša. Meniny má Tomáš. Polooblačno až oblačno. Teploty 13 až 18 stupňov C

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Čaká nás príjemný štvrtok s teplotami do 18 °C, meniny má Tomáš
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 7 až 4 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 1 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 2 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

Meniny má Tomáš

Mužské meno Tomáš má hebrejský pôvod a v preklade znamená „dvojča“. Nositeľov tohto na Slovensku zaužívaného mena oslovujeme Tom, Tomi, Tomino, Tomáško. Meniny oslavujú 7. marca.

Osobnosť Tomášov sa neustále rozvíja. Charakteristické sú pre nich úprimnosť a dobré úmysly. Z hľadiska povahy sú dosť podobní svojmu zvieraciemu totemu pytónovi.

Od detstva sú pekní a milí. V citovom živote sú nekompromisní. Ak už nemilujú, zo vzťahu radšej odchádzajú, ako by sa mali pretvarovať.

Tomášov ovplyvňujú planéty Saturn a Urán. Ich šťastná farba je modrá, ochranné rastliny medovka a ružový klinček, ochranný kameň jaspis.

Sú naklonení vodným športom.

Stalo sa doma

1376 – Uhorský kráľ Ľudovít I. povýšil medzi slobodné kráľovské mestá Bardejov s rovnakými právami a povinnosťami, ako mali mešťania Košíc a Budína (dnes Budapešť – Maďarsko).

1849 – Bola vyhlásená tzv. oktrojovaná ústava, prvá ústava, ktorá sa vzťahovala na celé územie rakúsko-uhorskej monarchie. Ústava však upevňovala moc panovníka, aj keď zakotvila viaceré liberálne slobody.

1990 – Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) zaregistrovalo Slovenskú národnú stranu (SNS).

1992 – Nastal rozkol v Kresťanskode­mokratickom hnutí (KDH). Národne orientované krídlo pod vedením Jána Klepáča sa osamostatnilo a neskôr vytvorilo Slovenské kresťanskodemo­kratické hnutie (SKDH).

2007 – Slovensko sa stalo 27. plnoprávnym členom Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).

2012 – V muničnom sklade Vojenského útvaru 5728 v Novákoch vybuchol ručný granát, pričom zahynul jeden civilný pracovník a dvaja sa zranili.

Stalo sa vo svete

1906 – Fínsko zaviedlo volebné právo pre ženy.

1926 – Uskutočnil sa prvý úspešný transoceánsky rádio-telefónny pokus o spojenie medzi New Yorkom (USA) a Londýnom (Veľká Británia).

1936 – Nacistické nemecké jednotky obsadili demilitarizované pásmo v Porýnsku, keď Adolf Hitler vyhlásil Locarnský pakt uzavretý po prvej svetovej vojne za neplatný.

1948 – Ostrov Rhodos sa stal súčasťou Grécka.

1973 – Uskutočnili sa prvé bangladéšske parlamentné voľby od vyhlásenia nezávislosti, pričom 291 z 300 pos­laneckých kresiel získala Ľudová liga premiéra Mudžíbura Rahmána.

1989 – Irán oznámil prerušenie diplomatických stykov so Spojeným kráľovstvom pre jej postoj k afére okolo knihy Salmana Rushdieho Satanské verše.

1998 – Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil taliansky vojenský súd bývalého nacistického dôstojníka Ericha Priebkeho za účasť na zastrelení 335 civilistov v marci 1944 v Ardeatín­skych jaskyniach pri Ríme v Taliansku. Aj druhý obvinený niekdajší major SS Karl Hass dostal doživotie.

2003 – Prvým prezidentom Srbska a Čiernej Hory (SČH), nástupníckeho štátu Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR), sa stal Svetozar Marovič z Demokratickej strany socialistov (DPS). Prezidentom bol do 3.6.2006.

2010 – V Iraku sa konali parlamentné voľby. Vlna útokov sunnitských militantov počas kľúčových volieb si vyžiadala najmenej 26 obetí a vyše 65 zranených. Účasť na voľbách dosiahla 62 percent. Bola nižšia oproti predchádzajúcim parlamentným voľbám z decembra 2005.

Skladba dňa

1962 – Taylor Dayne (vlastným menom Leslie Wundermanová), Baldwin, New York, USA, speváčka. Spievať začala v rockovej skupine Felony a neskôr v skupine Next. Od roku 1985 je na sólovej dráhe. V januári 1988 vydala debutový album Tell It To My Heart s hitom rovnakého názvu. Záver 80. rokov mala veľmi úspešný. V singlovej TOP 40 hitparáde mala desať skladieb, jedna z nich, Love Will Lead You Back viedla americký rebríček v marci 1990. Jej spevácku dráhu dokumentuje päť štúdiových albumov, ten piaty Satisfied vyšiel vo februári 2008. Zdobia ju tri ceny Grammy.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM