RANNÁ ŠTVORKA: Magdaléna prinesie oblačnosť aj prehánky, horúčavy ostávajú
Dnešná pranostika znie: Ak prší na Magdalénu, trpia orechy. V sobotu prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok. Teploty 30 až 35 stupňov C.

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 20 až 17 a najvyššie denné 32 až 35 stupňov C.
Stred: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 19 až 14 a najvyššie denné 30 až 34 stupňov C.
Východ: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 19 až 15 a najvyššie denné 30 až 34 stupňov C.
Meniny má Magdaléna
Magdaléna je novozákonné ženské meno hebrejského pôvodu a znamená „pochádzajúca z palestínskeho mesta Magdaly“. Domácka podoba tohto mena je Magda, Magdalénka, Meg, Lenka. Na území Slovenska je málo rozšírené. Pre Magdalény, ktoré majú meniny 22. júla, je realizácia cieľov a osobný úspech korením života. Sú pritom priame a flexibilné. Neobzerajú sa dozadu, zaoberajú sa len prítomnosťou. Uvedomujú si svoj pôvab a dokonale ho využívajú. Ak sa zamilujú, ich láska je silná.
Tieto ženy sú neúnavné a majú železné zdravie. Do jedálneho lístka by si mali zaradiť najmä ryby. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú zelená, biela, ružová a žltá. Ochranné rastliny myší chvost, fialka a prvosienka, ochranné kamene achát, koral a citrín.
Stalo sa doma
1587 – Zomrel (ako deň úmrtia niektoré zdroje uvádzajú aj 20. júl) vo Viedni nitriansky biskup, kráľovský radca, humanista a učenec ZACHARIÁŠ ROHOŽNÍK-MOŠOVSKÝ, župan Nitrianskej stolice, ktorý napriek odporu zaviedol gregoriánsky kalendár. Položil základy nitrianskej diecéznej knižnice, ktorej základ tvorila jeho vlastná knižnica (asi 900 zväzkov), najväčšia a najcennejšia v Uhorsku. Patril medzi najvýznamnejších učencov v oblasti práva v Uhorsku. Narodil sa v máji 1542.
1866 – Posledná bitka prusko-rakúskej vojny sa odohrala pri Lamači (časť Bratislavy).
1918 – V dôsledku nedostatku základných potravín sa v Handlovej vzbúrili ženy baníkov a poškodili zariadenia bane, aby ich muži nemohli sfárať. Baníci sa k ženám pripojili. Štrajk baníkov trval do 24. júla. Počas nepokojov žandári zabili dve ženy a sedem ďalších zranili.
1941 – V bitke pri Lipovci na západnej Ukrajine sa stretli Rýchla brigáda Slovenskej armády a jednotky Červenej armády. Slovenská Rýchla brigáda utrpela ťažkú porážku. Zomrelo 75 vojakov, 176 bolo ranených a 2 vojaci padli do sovietskeho zajatia.
2007 – V Slovenskom raji sa rozhorel požiar, ktorý zachvátil približne 16 hektárov. Oheň sa podarilo uhasiť až po 11 dňoch.
Stalo sa vo svete
1933 – Americký letec Wiley Post dokončil po siedmich dňoch, 18 hodinách a 49 minútach prvý sólový let okolo sveta.
1981 – Neúspešného tureckého atentátnika na pápeža Jána Pavla II. Mehmeta Aliho Agcu odsúdili v Ríme na doživotie.
1994 – Posledný z 22 úlomkov kométy Shoemaker-Levy 9 dopadol na planétu Jupiter. Podobná kolízia sa v slnečnej sústave uskutočnila asi pred viac ako 65 miliónmi rokov a mohla spôsobiť vyhynutie dinosaurov.
1997 – Na päť rokov väzenia odsúdil taliansky vojenský súd bývalého nacistického dôstojníka, kapitána SS Ericha Priebkeho za účasť na zastrelení 335 civilistov v marci roku 1944 v jaskyniach blízko Ríma. Druhému obvinenému v prípade, niekdajšiemu majorovi SS Karlovi Hassovi súd vymeral desať rokov a osem mesiacov väzenia, avšak vyhlásil, že do väzby nastúpiť nemusí (mal 85 rokov).
2003 – Americká armáda potvrdila, že dvaja synovia Saddáma Husajna – Udaj a Kusaj boli zabití pri prestrelke v Mosule.
2009 – Najdlhšie úplné zatmenie Slnka, trvajúce 6 minút a 38,8 sekundy, zaznamenali nad časťami Ázie a Tichomoria.
Skladba dňa
1944 – Narodil sa Estelle Bennett, New York City, členka americkej skupiny Ronettes.
Foto: ilustračné