RANNÁ ŠTVORKA: Na Máriu bude zamračené, môže spŕchnuť

Pranostika na dnes hovorí: "Keď Mária štvrťrok končí s prázdnou kabelou, tak Blažej požehná polia veľkou burinou." Meniny oslavuje Mária. Zamračené, občasný dážď. Teploty 16 až 21 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Na Máriu bude zamračené, môže spŕchnuť
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 17 až 14 a najvyššie denné 18 až 21 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 16 až 11 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 16 až 12 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Meniny má Mária

Ženské meno Mária má hebrejský pôvod a voľný preklad znie „milovaná Bohom“. V rôznych podobách je meno Mária rozšírené po celom svete a je to jedno z najbežnejších ženských mien. Nositeľky oslovujeme prevažne Maja, Majka, Mia, Mara. Márie majú meniny 12. septembra.

Dominantnými vlastnosťami týchto žien je vôľa, citlivosť, mravnosť a aktívnosť. Svoj nesúhlas dokážu dať dôrazne najavo. Márie sú rozhodné, priateľské, súcitné a majú v sebe výrazný dynamizmus.

Zvyčajne sú veľmi dobré študentky, obľubujú hlavne klasické štúdium. Priťahuje ich povolanie, kde treba odovzdávať veľa zo seba.

Márie zaujíma všetko, čo sa týka sociálnej oblasti a veľmi im pristane úloha matky. Sú vitálne a majú pevné zdravie. V strave by si mali dopĺňať najmä vitamíny skupiny B a draslík.

Stalo sa doma

1948 – Slovenská národná rada (SNR) v Londýne sa premenovala na Slovenskú národnú radu (SNR) v zahraničí. Za jej predsedu bol zvolený Karol Sidor.

2006 – Vtedajší minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD) a premiér SR Robert Fico (Smer-SD) informovali, že extrémistický útok na študentku Hedvigu M. v Nitre sa podľa polície nikdy nestal. Na tlačovej besede poskytli médiám informácie o vyšetrovaní.

2008 – Stolná tenistka Alena Kánová a cyklista Rastislav Tureček získali strieborné medaily na pekinskej paraolympiáde v Číne.

  • V Piešťanoch sa začalo dvojdňové stretnutie hláv štátov Vyšehradskej štvorky (V4). Na summite sa stretli prezidenti Ivan Gašparovič (SR), Václav Klaus (ČR), László Sólyom (MR) a Lech Kaczynski (PR).

2010 – Premiérovou majsterkou sveta vo vodnom slalome v novej disciplíne – ženskom neolympijskom singli, sa stala v slovinskom Tacene Jana Dukátová.

  • Vo finále singlistov pripadlo Michalovi Martikánovi na MS vo vodnom slalome v Tacene striebro.

Stalo sa vo svete

1683 – Spojenecké vojská pod vedením poľského kráľa Jána Sobieskeho a kniežat Karola Lotrinského, Maximiliána II. Bavorského a Jána Juraja III. Saského porazili pri Viedni osmanskú (tureckú) armádu. Bitka pri Viedni bola začiatkom 16 rokov trvajúcej vojny, ktorá sa skončila aj oslobodením Uhorska.

1910 – Alice Stebbins Wellsová sa stala prvou ženskou policajnou dôstojníčkou na svete. Bola súčasťou polície v Los Angeles (USA).

1940 – Štyria francúzski chlapci náhodne objavili jaskyňu Lascaux, v ktorej sa nachádzajú praveké maľby staré 17.000 rokov. Popri španielskej Altamire, ide o najkrajšiu galériu pravekých lovcov mamutov, sobov a koní.

1944 – Juhoslovanský kráľ v exile Petar II. vymenoval Josipa Broza-Tita za výhradného veliteľa juhoslovanského odboja.

1968 – Albánsko vystúpilo z vojenského zoskupenia Varšavskej zmluvy.

1974 – Etiópskeho cisára Haile Selassieho I. zbavila vojenská junta po 44 rokoch moci. Vznikla dočasná vláda.

1980 – Nekrvavým prevratom prevzala armáda pod vedením Kenana Evrana moc v Turecku.

1990 – V Moskve podpísali ministri zahraničných vecí ZSSR, USA, Veľkej Británie, Francúzska, Nemeckej spolkovej republiky (NSR) a Nemeckej demokratickej republiky (NDR) záverečný dokument tzv. rozhovor 2+4, ktorý dostal pomenovanie Zmluva o konečnom usporiadaní vo vzťahu k Nemecku.

1994 – V parlamentných voľbách vo frankofónnej kanadskej provincii Québec zvíťazila separatistická Strana Québecu.

2002 – Republikán, 43. americký prezident George Walker Bush (2001–2009) oznámil, že jeho krajina opäť vstupuje do Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO). USA z nej vystúpili v roku 1984.

2003 – Bezpečnostná rada OSN zrušila sankcie uvalené na Líbyu v roku 1988 po bombovom útoku na americké lietadlo nad škótskym Lockerbie.

2006 – Pápež Benedikt XVI. použil v nemeckom Regensburgu stredoveký citát, ktorým sa kriticky vyslovil na adresu proroka Mohameda. V nasledujúcich dňoch to vyvolalo vlny protestov zo strany moslimov. Celý rad moslimských duchovných i politikov žiadal pápeža, aby sa ospravedlnil a vzal svoje slová späť. Ničenie kresťanských pamiatok v moslimských krajinách sa neskončilo ani potom, keď pápež vyslovil poľutovanie nad tým, že jeho slová neboli pochopené v kontexte.

  • Po predvolebnom prejave jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha zahynulo na štadióne v meste Ibb v tlačenici 51 ľudí a 238 bolo zranených.

2007 – Japonský premiér Šinzo Abe oznámil, že odstúpi z funkcie po roku na čele vlády, ktorú poznačila séria škandálov ministrov, výrazný pokles jeho osobnej popularity a volebný neúspech.

2011 – Približne sto Keňanov zahynulo pri výbuchu palivového zásobníka spoločnosti Kenya Pipeline Company v Nairobi.

  • Poslanci maďarského parlamentu rozhodli o zbavení poslaneckej imunity ľavicového expremiéra Ferenca Gyurcsánya. Zákonodarný zbor vydal bývalého predsedu vlády vyšetrovacím orgánom od zmeny režimu po prvý raz.

Skladba dňa

1956 – Narodila sa Marika Gombitová, Turany nad Ondavou, speváčka a skladateľka. Od deviatich sa učila hre na klavír na ľudovej škole umenia v Stropkove. Spievať začala ako 13-ročná so svojimi bratmi v amatérskej skupine Matador. Počas štúdia na strednej škole v Košiciach bola členkou košickej amatérskej skupiny Profily, spievala aj s orchestrom Juraja Sabadoša. V roku 1976 prijala ponuku Jána Lehotského k účinkovaniu v skupine Modus. Už rok nato vyhrali Bratislavskú lýru so skladbou Úsmev, v roku 1978 vyhrala Marika Bratislavskú lýru s piesňou Študentská láska. Spolu s Mirom Žbirkom naspievala pesničky pre televízny muzikál Smoliari. V roku 1979 získala striebornú lýru za skladbu Vyznanie. Rovnako v roku 1979 vydala svoj prvý album s názvom Dievča do dažďa. V roku 1980 získala spolu s Janom Lehotským bronzovú lýru za pieseň Tajomstvo hier. S piesňami Vyznanie a Chcem sa s tebou deliť získala prvé miesto na festivale v poľských Sopotoch. Jej úspešnú kariéru prerušila dopravná nehoda 30.novembra 1980, a trvalé následky vážne poznačili aj jej osobný život.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Odporúčame