Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Nedeľa poteší teplotami do 23 °C, meniny má Bernard

S dnešným dňom je spojená pranostika: Kto sa v máji potí na poli a modlí sa v komore, hladom neumrie. Meniny má Bernard. V nedeľu prevažne oblačno, na juhozápade prehánky alebo búrky. Teploty 18 až 23 °C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Nedeľa poteší teplotami do 23 °C, meniny má Bernard
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné teploty 20 až 23 °C.

Stred: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 12 až 7 a najvyššie denné teploty 18 až 22 °C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 12 až 8 a najvyššie denné teploty 18 až 22 °C.

Meniny má Bernard

Mužské meno Bernard má nemecký pôvod a význam mena je „silný medveď“. Nositeľov tohto na Slovensku málo rozšíreného mena oslovujeme Berny, Beny. Meniny oslavujú 20. mája.

Bernard má drsnú povahu. Jeho totemový vták je kukučka, ktorá je symbolom rozpínavosti, príznačnej pre mužov s týmto menom.

Sú z nich prevažne manažéri, ktorí myslia len na to, ako pevnou rukou viesť ľudí okolo seba a ako dosiahnuť úspech. Ťažko sa dajú ovplyvniť, ustúpia len presvedčivým argumentom. Nechcú byť miláčikmi rodiny. Bernardovia si vyžadujú hlavne porozumenie. Sú veľmi životaschopní. Niekedy to zneužívajú a tak trochu zanedbávajú svoje zdravie.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastné farby Bernardov sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, chmeľ, ochranné kamene diamant a ametyst.

Stalo sa doma

2009 – Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na verejnom zasadnutí nálezom rozhodlo, že zriadenie Špeciálneho súdu nebolo v súlade s Ústavou SR.

2010 – Novou generálnou riaditeľkou Slovenskej národnej galérie (SNG) sa stala Alexandra Kusá.

2012 – Futbalista Marek Hamšík sa stal s tímom SSC Neapol víťazom Talianskeho pohára, k finálovému triumfu 2:0 nad Juventusom Turín prispel reprezentačný stredopoliar jedným gólom.

2012 – Hokejoví reprezentanti pod vedením trénera Vladimíra Vůjteka vybojovali na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách a Štokholme strieborné medaily. Vo štvrťfinále (17.5.) vyradili Kanadu a v semifinále (19.5.) aj večných rivalov z Česka. V boji o zlato (20.5.) sa predstavili po dlhých desiatich rokoch, napokon nestačili na Rusko, ktorému podľahli 2:6.

2012 – Jána Laca vyhlásil direktoriát 76. hokejových MS za najlepšieho brankára turnaja, kapitán slovenskej reprezentácie Zdeno Chára sa stal najlepším obrancom. Obaja hráči sa dostali aj do All Stars tímu šampionátu.

Stalo sa vo svete

1498 – Portugalský moreplavec Vasco da Gama priplával do Kalkaty po oboplávaní Afriky, čím objavil novú dôležitú námornú cestu do Indie.

1875 – V Paríži (Francúzsko) podpísalo 18 štátov medzinárodnú dohodu – Metrickú konvenciu o uznaní a zavedení metrického systému mier a váh.

1882 – Rakúsko-Uhorsko, Taliansko a Nemecko podpísali spojeneckú zmluvu, na základe ktorej vznikol Trojspolok.

1902 – Tomás Estrada Palma sa stal prvým demokraticky zvoleným prezidentom Kubánskej republiky a odchodom amerických vojsk sa Kuba stala nezávislou krajinou.

1941 – Druhá svetová vojna: začal sa nemecký útok na ostrov Krétu. Operácia dostala názov Merkur.

2009 – Víťazmi 38. edície Pohára UEFA sa stali prvýkrát v klubovej histórii futbalisti ukrajinského tímu Šachtar Doneck. Vo finále na istanbulskom štadióne Sükrüa Saracoglua zdolali Werder Brémy 2:1 po predĺžení.

Skladba dňa

2012 – Zomrel anglický spevák ROBIN GIBB, člen legendárnej skupiny Bee Gees. Narodil sa 22.12.1949.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM