Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Patent elektrickej žehličky je starý 136 rokov, meniny má Norbert

Dnešná pranostika hovorí: Na svätého Norberta už zima ide do čerta. Meniny má Norbert. Slnečno a na západe možnosť búrok. Teploty 24 až 29 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Patent elektrickej žehličky je starý 136 rokov, meniny má Norbert
Zdroj: TASR

Západ: slnečno a možnosť búrky. Najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné 26 až 29 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 24 až 28 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 17 až 13 a najvyššie denné 24 až 28 stupňov C.

Meniny má Norbert

Mužské meno Norbert má nemecký pôvod a jeho význam je „slávny Severan“. Nositeľov tohto menej častého mena oslovujeme Norko, Noro, Norbi. Meniny oslavujú 6. júna.

Norbertovia sú obdarení diskrétnosťou, sú zdvorilí a jemnocitní. Majú pomalšie reakcie. Ich inteligencia im umožňuje odhadnúť situáciu na prvý pohľad. Disponujú úžasnými nápadmi, často veľmi praktickými. Hoci nie sú práve spoločensky založení, privítajú z času na čas návštevy. Ako malí chlapci sú prítulní.

Mali by si dávať pozor na intelektuálnu prepracovanosť. Mali by viac stáť za svojimi názormi, prekonávať sklon k ostýchavosti a naučiť sa sústrediť. V ich strave by nemal chýbať hlavne vápnik a vitamín C.

Totemové zviera Norbertov je užovka. Ich obľúbené farby sú hnedozelená, tyrkysová, biela. Ochranné rastliny petržlen, rasca, ochranné kamene citrín, sardonyx a achát.

Stalo sa doma

1861 – V Martine sa začalo (trvalo do 7.6.) zhromaždenie, na ktorom bolo prijaté Memorandum národa slovenského.

1871 – Pri príležitosti 10. výročia Memoranda národa slovenského sa v Martine zišli popredné osobnosti slovenského národného hnutia. Vznikla Slovenská národná strana (SNS).

1992 – Skončili sa parlamentné voľby v ČSFR. Na Slovensku zvíťazilo Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara.

2008 – Atlétka Lucia Klocová obsadila 2. miesto na mítingu Zlatej ligy v nórskom Osle, kde časom 1:58,19 na 800 m vytvorila najlepší európsky výkon roka.

2009 – Na Slovensku sa uskutočnili po druhý raz v histórii voľby do Európskeho parlamentu. Do tejto nadnárodnej demokratickej snemovne volili občania SR 13 zástupcov.

2010 – Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka autora Jána Kulicha odhalili slávnostne na Bratislavskom hrade traja najvyšší ústavní predstavitelia – prezident SR Ivan Gašparovič, predseda NR SR Pavol Paška a predseda vlády SR Robert Fico. Socha, jej umiestnenie na Hrade, ale aj spôsob odhalenia vyvolali nesúhlasné reakcie časti odbornej, politickej a laickej slovenskej verejnosti.

Stalo sa vo svete

1683 – V anglickom Oxforde otvorili prvé múzeum pre verejnosť na svete The Ashmolean.

1882 – Americký vynálezca Henry Seely si nechal patentovať elektrickú žehličku.

1931 – Požiar v mníchovskom Sklenom paláci zničil takmer 3000 vzácnych vystavených obrazov a sôch, medzi nimi aj výstavu 110 malieb nemeckých romantikov.

1933 – V Camdene, štát New Jersey (USA), otvorili prvé drive-in kino. Návštevníci mali možnosť zaparkovať svoje auto pred filmovým plátnom a vychutnať si filmy zo sedadiel vo svojich autách. Do tohto Camdenského kina, prvého svojho druhu, sa vošlo 400 áut.

1951 – Otvorili prvý Medzinárodný filmový festival v nemeckom Berlíne. Trval do 17. júna a zúčastnilo sa na ňom so svojimi filmami 21 krajín.

2001 – Istý americký fajčiar trpiaci nevyliečiteľnou rakovinou pľúc a mozgu vysúdil od tabakového koncernu Philip Morris tri miliardy amerických dolárov, keď súd uznal, že spoločnosť ho nedostatočne informovala o rizikách fajčenia. Bol to najvyšší individuálny disciplinárny trest vo forme finančného odškodnenia, aký bol dovtedy uložený ktorejkoľvek tabakovej spoločnosti.

Skladba dňa

1903– Aram Iljič Chačaturian, Tbilisi, Gruzínsko, známy arménsky hudobný skladateľ, ktorý pri svojej tvorbe využíval prvky arménskej ľudovej hudby. Úspech mu priniesla hudba k baletom Gajane (1941), z ktorého je známa skladba Šabľový tanec a Spartakus (1954). Chačaturjan zomrel 1. mája 1978 v Moskve vo veku 74 rokov.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM