Lucia Šútorová Správy

RANNÁ ŠTVORKA: Piatok prinesie teplejšie počasie do 21 °C, meniny má Gizela

Pranostika na dnes znie: Čo Boh v máji daje, človek nech nekľaje. Meniny má Gizela. Polooblačno až oblačno, miestami prehánky. Teploty 16 až 21 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Piatok prinesie teplejšie počasie do 21 °C, meniny má Gizela
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 11 až 8 a najvyššie denné 18 až 21 stupňov C.

Stred: polooblačno až oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 10 až 5 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Východ: polooblačno až oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 10 až 6 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Meniny má Gizela

Ženské meno Gizela má nemecký pôvod a znamená „malá rastlina, ušľachtilé dieťa“. Nositeľky tohto mena oslovujeme Gizka, Gizelka, Gizuška. Meniny oslavujú 17. mája.

Gizely sú precitlivené a veľmi emotívne. Všetko sa ich dotýka, sú vnímavé na čaro života a majú vrodený zmysel pre poéziu, krásu a eleganciu. Majú však aj sklon byť trochu lenivé, reagovať ledabolo a všetko odkladať na zajtra. Podobne ako ich totemová rastlina orchidea sú to skleníkové kvety, aj ony potrebujú teplo a slnko.

Tieto ženy sú veľmi introvertné, cítia sa dobre iba vo svojom vlastnom svete. V ňom snívajú o klenotoch, lebo sú veľmi koketné, o palácoch, lebo obľubujú prepych a o očarujúcich princoch, keďže sú väčšmi sentimentálne ako zmyselné. Gizely sú aj vlastnícke a na život hľadia cez malé okienko a žijú si vo svojom imaginárnom svete. To ich vedie k takmer ustavičným a často mimovoľným klamstvám.

Takže Gizelám treba veľmi skoro vštepiť zmysel pre zodpovednosť. Inak by svoj šarm mohli využívať na to, aby sa vyhýbali styku s realitou.

Sú pomerne krehké. K množstvu psychických porúch sa pridáva určitá ochabnutosť. Tieto ženy si musia dávať pozor na črevá, ktoré sa im ľahko podráždia.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú modrá, sivá a červená. Ochranné rastliny petržlen a rasca, ochranné kamene achát, sardonyx a citrín.

Stalo sa doma

1935 – Začal sa vtedy najväčší štrajk stavebných robotníkov v medzivojnovom období. Štrajkovalo 6700 robotníkov pracujúcich na železničnej trati Červená Skala – Margecany. Štrajk trval do 24.6. toho roku.

1943 – Bratislavský rozhlas vysielal prvú slovenskú rozhlasovú hru z oblasti sci-fi s názvom Pokus doktora Haralda od Petra Karvaša.

1996 – V Gabčíkove uviedli do trvalej prevádzky Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG) v rámci Vodného diela Gabčíkovo (VDG).

2008 – Slovenská posádka K4 na 500 m v zložení Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr získala zlato na majstrovstvách Európy (ME) v rýchlostnej kanoistike v Miláne. Ivana Kmeťová a Martina Kohlová triumfovali v K2 na 200 m a v K2 na 500 m skončili na 4. mieste.

2010 – Slovenskí kulturisti získali na ME v Maastrichte deväť medailí. Najcennejšie kovy vybojovali Tomáš Tabačiar, Peter Kokoška, Marián Čambal, Štefan Havlík a Rastislav Solár. Strieborné medaily si priviezli Andrej Varga, Juraj Vrábel a Ladislav Kuzder. Bronz získal Rudolf Kopčok.

2012 – Popradský horolezec Peter Hámor sám vystúpil na tretiu najvyššiu horu sveta Kančendžongu (8586 m.n.m.).

Stalo sa vo svete

1536 – Arcibiskup Thomas Cranmer vyhlásil manželstvo anglického kráľa Henricha VIII. s Annou Boleynovou za neplatné, pretože s ňou panovník nemal mužského potomka. O dva dni neskôr ju popravili.

1792 – Na newyorskej Wall Street (USA) sa stretlo 24 miestnych obchodníkov, ktorí sa dohodli na zriadení Newyorskej burzy akcií.

1877 – V americkej bostonskej firme Holmes Burglar Alarm Co. otvorili prvú telefónnu operátorskú centrálu na svete.

1900 – Po 217 dňoch zvíťazila jazdecká kavaléria britského plukovníka Roberta Baden-Powella nad vzbúrenými Búrmi v Južnej Afrike (dnes Juhoafrická republika – JAR).

1940 – Nemecké jednotky počas druhej svetovej vojny obsadili hlavné mesto Belgického kráľovstva Brusel.

1946 – Odsúdili bývalého rumunského fašistického diktátora maršala Iona Antonesca na trest smrti. Popravili ho 1.6.1946.

1951 – Vo Vietname v saigonskom prístave explodoval parník Adour, ktorý prepravoval francúzske jednotky do Vietnamu, pričom zahynulo 55 osôb a 143 bolo zranených.

1954 – Americký Najvyšší súd predbežne zakázal uplatňovanie rasovej segregácie v školskom systéme platnej v USA od roku 1896.

1957 – Uviedli do prevádzky prvý švajčiarsky jadrový reaktor Saphir vo Würenlingene.

1963 – Na území dnešného Česka vyhlásili Krkonošský národný park.

1973 – V priamom televíznom prenose začala komisia Kongresu USA pod vedením senátora Sama Erwina vyšetrovanie pozadia historického škandálu 37. prezidenta USA Richarda Nixona známeho ako aféra Watergate.

1974 – V centre írskeho Dublinu zahynulo pri troch bombových útokoch umiestnených v automobiloch 32 ľudí, niekoľko stoviek obyvateľov mesta bolo zranených.

1977 – Po 29 rokoch stratila moc v Izraeli Strana práce a novým premiérom sa stal vodca pravicovej strany Likud Menachem Begin.

Skladba dňa

1961, Enya, vystupujúca pod menom Enya Brennan (vlastným menom Eithne Patricia Ní Bhraonáin), Gweedore, County Donegal, Írsko. Táto írska speváčka pochádza z muzikantskej rodiny, otec bol šéfom miestnej skupiny a matka speváčkou. Aj Enya začínala v rodinnej skupine Clannad, najprv ako hráčka na klávesových nástrojoch, potom ako speváčka. V roku 1980 vydali album Crann Úll. V roku 1982 sa rozhodla pre sólovú dráhu. Zložila hudbu k dokumentárnemu seriálu televízie BBC The Celts a v roku 1984 hudbu k filmu The Frog Prince. V roku 1987 vydala prvý štúdiový album Enya a v septembri 1988 druhý Watermark, z ktorého je hit Orinoco Flow. V singlovej TOP 40 hitparáde mala deväť skladieb, úspešné boli Caribbean Blue (1991) a Anywhere Is (1995). Vydala osem štúdiových albumov, najnovší Dark Sky Island vyšiel v novembri 2015, predchádzajúci siedmy s názvom And Winter Came vyšiel v novembri 2008. Album Amarantine, za ktorý získala cenu Grammy, vydala v novembri 2005. V novembri 2009 vyšla kompilácia The Very Best Of Enya. Celosvetový predaj jej albumov prekročil sumu 75 miliónov výliskov. Je držiteľkou štyroch cien Grammy.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie