Lucia Lauková Správy

RANNÁ ŠTVORKA: Pred 263 rokmi sa narodil skladateľ W. A. Mozart, meniny má Bohuš

Dnešná pranostika hovorí: Keď nie je zima v januári, bude v apríli a v máji. Meniny má Bohuš. Prevažne zamračené, na východe miestami snehové prehánky. Teploty -1 až 4 stupne Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pred 263 rokmi sa narodil skladateľ W. A. Mozart, meniny má Bohuš
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty –1 až –4 a najvyššie denné teploty 1 až 4 stupne Celzia.

Stred: prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty –2 až –7 a najvyššie denné teploty –1 až 3 stupne Celzia.

Východ: prevažne zamračené, snehové prehánky, najnižšie ranné teploty –2 až –6 a najvyššie denné teploty –1 až 3 stupne Celzia.

Meniny má Bohuš

Mužské meno Bohuš má český pôvod a vo voľnom preklade znamená „Bohu sláva“. Odvodené je od mena Bohuslav, Bohumil.

S nositeľmi mena Bohuš, ktorí oslavujú meniny 27. januára, sa na Slovensku nestretávame často. Ak sme s nimi v kontakte, oslovujeme ich Bohuško, Bohun.

Vo svojej podstate sú Bohušovia komedianti, ktorí aj veľké zúfalstvo zahrajú presvedčivo. Väčšinou prácu dokončia skôr, ako prejdú k ďalšej. Ak sa veci komplikujú, sú nerozhodní. Majú striedavú vôľu a keď sa im niečo nepodarí, podľa nich je na vine vyššia moc.

Bohušovia potrebujú mať pocit, že sú milovaní. Ich totemová rastlina je breza. Tak ako tento strom, aj oni pôsobia inšpiratívne a nežne. Vitalita Bohušov je dobrá, no ich zdravie priveľmi podlieha psychike.

Ovplyvňuje ich planéta Mesiac. Šťastné farby Bohušov sú fialová, žltá a modrá. Ochranné rastliny žihľava, rimbaba, ochranné kamene ametyst a tyrkys.

Stalo sa doma

2003 – Český prezident Václav Havel svoju poslednú oficiálnu zahraničnú návštevu vo funkcii hlavy štátu absolvoval v Slovenskej republike (SR).

2006 – Vtedajší minister obrany Juraj Liška (SDKÚ-DS) podal demisiu do rúk slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Liška sa rozhodol abdikovať pre tragickú haváriu vojenského lietadla AN-24, pri ktorej zahynulo 42 vojakov.

2008 – Vtedajší generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun s manželkou po prvý raz pricestoval na návštevu Slovenska.

2012 – Protestný pochod Gorila prilákal na bratislavské Námestie SNP okolo 800 ľudí všetkých vekových kategórií. Tí chceli svojou účasťou vytvoriť verejný tlak na vyvodzovanie zodpovednosti pre podozrenia, ktoré vyplývajú z údajného spisu tajnej služby. Po mítingu nasledoval pochod k prezidentskému palácu a k Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR).

2016 – Prezident Slovenskej republiky (SR) Andrej Kiska podpísal medzinárodný Dohovor Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním.

Stalo sa vo svete

1888 – V USA založili svetoznámu neziskovú Spoločnosť National Geographic (Národná zemepisná spoločnosť).

1918 – Pokusom o prevrat zo strany boľševických Červených gárd sa začala občianska vojna vo Fínsku, ktorá trvala do mája 1918.

1924 – Benito Mussolini v Taliansku rozpustil poslaneckú snemovňu a vyhlásil, že parlamentný systém vedie k anarchii.

1926 – v Spojenom kráľovstve Škót John Logie Baird prezentoval pre širokú verejnosť prvý televízny systém na svete.

1932 – Egyptskí archeológovia objavili v Palestíne hroby kráľov Jericha z obdobia 1500 rokov pred Kristom.

1943 – Približne 50 amerických lietadiel uskutočnilo prvýkrát počas druhej svetovej vojny denný nálet na nacistické Nemecko.

1944 – Definitívne sa skončila blokáda Leningradu (Zväz sovietskych socialistických republík – ZSSR). Počas 872 dní zahynulo najmä hladom a zimou cca 650.000 obyvateľov Leningradu, dnešného Petrohradu.

1945 – Sovietske vojská 1. ukrajinského frontu oslobodili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.

1951 – Na púšti v Nevade (USA) sa začalo testovanie nukleárnych zbraní.

1967 – Tri atómové veľmoci USA, Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR) a Spojené kráľovstvo podpísali Zmluvu o mierovom využití kozmického priestoru.

Skladba dňa

1756 – Wolfgang Amadeus Mozart (rodený Johann Chrysostom Wolfgang Amadeus Mozart), rakúsky skladateľ éry klasicizmu. Počas života zložil viac ako šesťsto hudobných diel. Medzi jeho najznámejšie opery patria Únos so Serailu (1782), Figarova svadba (1786), Don Giovanni (1787), Cosi fan tutte (1790) a Čarovná flauta (1791). Figarova svadba a Don Giovani mali premiéru v Prahe. Zomrel mladý, vo veku 35 rokov 5. decembra 1791 vo Viedni.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM