RANNÁ ŠTVORKA: Pred 40 rokmi začala svoju činnosť atómová elektráreň Jaslovské Bohunice
Pranostika na dnes hovorí: "O svatém Lazaru ucpi v senci každou spáru." Meniny oslavuje Kornélia. Zamračené a miestami hmla. Teploty -2 až 3 stupne C.
![Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pred 40 rokmi začala svoju činnosť atómová elektráreň Jaslovské Bohunice](https://staticcdn.sk/images/photoarchive/sized/700/2018/12/16/atomova-elektraren-jaslovske-bohunice-1-.jpg)
Západ: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty –1 až –4 a najvyššie denné 0 až 3 stupne C.
Stred: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty –2 až –7 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.
Východ: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty –2 až –6 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.
Meniny má Kornélia
Ženské meno Kornélia je odvodené z mena rímskeho rodu „Cornelius“, ktoré v preklade znamená „roh“. Nositeľky tohto na Slovensku málo rozšíreného mena oslovujeme Nela, Nelka, Nelinka.
Kornélie, ktoré majú meniny 17. decembra, sú pôvabné, aktívne. Avšak ťažko sa dajú usmerňovať a navyše sú svojrázne. Majú výrazné reakcie, sú presvedčivé a ľahko sa prispôsobujú okoliu. Niekedy privádzajú iných do pomykova.
Stalo sa doma
1526 – Na bratislavskom sneme zvolili za uhorského kráľa Ferdinanda I. Habsburského.
1908 – Bola otvorená prvá trať Tatranskej elektrickej železnice z Popradu do Starého Smokovca.
1978 – Uvedením prvého energetického bloku do skúšobnej prevádzky začala svoju činnosť prvá československá atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.
1987 – Gustáv Husák rezignoval na funkciu generálneho tajomníka ÚV KSČ a nahradil ho Miloš Jakeš.
1992 – Prejavmi najvyšších predstaviteľov federácie a štátnou hymnou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) sa skončila historicky posledná schôdza Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSFR. Poslanci na nej prijali záverečné uznesenie o ústavnosti procesu zániku ČSFR a vzniku samostatnej Slovenskej republiky (SR) a samostatnej Českej republiky (ČR).
2005 – Rozhodnutie o zlúčení s SDKÚ prijali v Banskej Bystrici delegáti mimoriadneho kongresu Demokratickej strany (DS). Za uznesenie o fúzií s SDKÚ a za zmluvu o zlúčení s SDKÚ hlasovalo 102 zo 168 účastníkov kongresu, pričom na jeho schválenie bolo potrebných 101 hlasov.
Stalo sa v zahraničí
1903 – V americkej Severnej Karolíne sa uskutočnil prvý riadený let motorovým lietadlom. Pilotom bol vynálezca Orville Wright.
1925 – Turecko uzavrelo vo francúzskej metropole Paríži desaťročný pakt o vzájomnom neútočení a neutralite so Sovietskym zväzom.
1947 – Americký Kongres schválil Program Európskej obnovy, tzv. Marshallov plán.
1983 – Pri výbuchu bomby pred obchodným domom v centre britského Londýna zahynulo šesť ľudí a ďalších 90 osôb utrpelo zranenia. Za útokom stáli príslušníci Írskej republikánskej armády (IRA).
1986 – Lekári v britskom Cambridge ako prví na svete transplantovali britskej pacientke Davine Thompsonovej súčasne srdce, pľúca aj pečeň.
1996 – Za nového generálneho tajomníka OSN zvolili Kofiho Annana z Ghany. Tento post zastával dve funkčné obdobia do 31.12.2006, kedy ho nahradil juhokórejčan Pan Ki-mun.
2001 – Pristátie misie STS-108 raketoplánu Endeavour na Zemi.
2011 – Najmenej 436 ľudí zahynulo pri náhlych záplavách a zosuvoch pôdy spôsobených tropickou búrkou Washi na juhu Filipín.
Skladba dňa
1770 – Narodil sa (ako deň narodenia sa uvádza aj 16. december) nemecký hudobný skladateľ LUDWIG VAN BEETHOVEN, jeden z najvýznamnejších svetových hudobníkov, predstaviteľ vrcholného klasicizmu
Foto: ilustračné