RANNÁ ŠTVORKA: Pred 74 rokmi skončila vojna kapituláciou Nemecka, meniny má Ingrida
Pranostika na dnes znie: Keď sa v máji blýska, to si sedliak výska. Meniny má Ingrida. Slnečno. Teploty 14 až 19 stupňov C.
Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 16 až 19 stupňov C.
Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 4 až –1 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.
Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 4 až 0 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.
Meniny má Ingrida
Ženské meno Ingrida má škandinávsky pôvod a znamená „jazdkyňa chránená bohom Ingviom“. Nositeľky tohto na Slovensku menej častého mena oslovujeme Ingrid, Ingridka, Inge, Inga.
Ingridky, ktoré oslavujú meniny 8. mája, sú väčšinou mlčanlivé, zdôverujú sa ťažko. Už v dievčenskom veku majú problém uvoľniť sa a reagovať. Vedia si za každých okolností zachovať objektívnosť a „zabrať“ v práci.
V citovom živote sa prejavujú ako neprístupné. Uzatvárajú sa do ulity ako slimák a pochybujú o dôvere a láske, ktoré im ľudia prejavujú.
Ich obľúbené farby sú oranžová a hnedozelená. Ochranné rastliny čakanka, fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit.
Stalo sa doma
1906 – Parlamentné voľby v Uhorsku sa skončili (začali sa 29.4.) najväčším volebným úspechom slovenských národných kandidátov od roku 1848. Zvolených bolo sedem poslancov.
1945 – Vláda vojnovej Slovenskej republiky (1939–1945) zdržujúca sa v exile v rakúskom meste Kremsmünster podpísala dokument, ktorým sa podrobila veliteľovi armádneho zboru americkej armády generálovi Waltonovi Walkerovi. Týmto aktom vojnová Slovenská republika z hľadiska medzinárodného práva zanikla.
1968 – V Moskve (vtedy Zväz sovietskych socialistických republík – ZSSR) rokovali predstavitelia Varšavskej zmluvy (okrem Rumunska) Todor Živkov (Bulharsko), János Kádár (Maďarsko), Walter Ulbricht (Nemecká demokratická republika – NDR) a Wladyslaw Gomulka (Poľsko) s najvyššími predstaviteľmi Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (ÚV KSSZ) o situácii v Československej socialistickej republike (ČSSR), ale bez československých predstaviteľov.
1997 – Režisér Dušan Hanák si prevzal v San Franciscu za svoj celovečerný film Papierové hlavy najvyššie ocenenie Golden Spire v súťaži Golden Gate Competition.
2010 – Vláda Slovenskej republiky (SR) na svojom mimoriadnom rokovaní schválila postup členských krajín eurozóny pri poskytnutí pomoci Grécku a zároveň splnomocnila vtedajšieho ministra financií SR Jána Počiatka (Smer-SD), aby podpísal rámcovú veriteľskú zmluvu.
Stalo sa vo svete
1360 – Vo francúzskom Brétigny uzavreli mier medzi Anglickom a Francúzskom, čím sa ukončila prvá fáza storočnej vojny.
1429 – Francúzska armáda na čele s iba 18-ročnou Janou z Arku (Panna Orléanska) oslobodila mesto Orléans obliehané Angličanmi, čo prinieslo zvrat v storočnej vojne.
1521 – Ríšsky snem vydal Wormský edikt, ktorým uvalil na Martina Luthera a jeho prívržencov ríšsku kliatbu.
1886 – V americkom meste Atlanta (štát Georgia – USA) prvýkrát predávali Coca Colu ako nápoj posilňujúci mozog a intelekt – vynašiel ju lekárnik John Styth Pemberton.
1945 – V sídle sovietskeho velenia v nemeckom Karlshorste (berlínske predmestie) začali v prítomnosti sovietskeho maršala Georgija Konstantinoviča Žukova, amerického generála Carla Andrewa Spaatza, britského maršala lorda Arthura Teddera, francúzskeho generála Jean de Lattre de Tassigny, nemeckého poľného maršala a šéfa vrchného veliteľstva wehrmachtu Wilhelma Keitela, admirála Hansa-Georga von Friedeburga a generála Luftwaffe Hansa-Jürgena Stumpffa rokovania o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka. Predstavitelia nemeckej armády podpísali akt bezpodmienečnej kapitulácie nemeckých vojsk, ktorý nadobudol platnosť 9. mája.
1945 – Uskutočnil sa rozhlasový prejav britského premiéra Winstona Churchilla k národu a podobný víťazný prejav mal aj 33. americký prezident Harry Truman.
1978 – Horolezci Reinhold Messner (Taliansko) a Peter Habeler (Rakúsko) vystúpili ako prví ľudia bez použitia prídavných kyslíkových prístrojov na najvyššiu horu sveta Mount Everest (Čomolungma – 8848 metrov nad morom).
Skladba dňa
1975, Enrique Iglesias (rodený Enrique Miguel Iglesias Preysler), Madrid, Španielsko, spevák, skladateľ, producent. Je tretím, najmladším synom speváka Julia Iglesiasa, jeho súrodenci sú sestra Chabeli a brat Julio jr. V roku 1978 sa presťahovali do Miami na Floride. Prvé skladby nahral Enrique pre spoločnosť Fonovista, ktorá sa v Spojených štátoch špecializuje na latino produkciu. V roku 1995 nahral prvý album Enrique Iglesias, za ktorý dostal cenu Grammy za najlepší latino popový album. V novembri 1999 vydal prvý album v angličtine Enrique. Na svojom konte má desať vydaných štúdiových albumov, z nich štyri v španielskej reči. Ten najnovší Sex and Love vydal v marci 2014, predchádzajúci Euphoria vyšiel v júli 2010. V americkom popovom rebríčku mal do týchto dní desať skladieb, v austrálskom pätnásť, v americkej latino hitparáde 27 skladieb. Hitmi boli piesne Bailamos (august 1999), Rhythm Divine (október 1999), Be With You (2000), Hero (2001) či La Chica de Ayer (júl 2002). V novembri 2008 vyšla kompilácia najväčších hitov s názvom Greatest Hits. Na koncerte v bratislavskej Sibamac Aréne vystúpil 19. mája 2009, deň nato koncertoval v Košiciach.
Foto: ilustračné