Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Deň vzniku samostatného československého štátu

Pranostika na dnes hovorí: "Šimon a Judy vyháňajú baču z búdy." Meniny má Dobromila. Premenlivá oblačnosť, prehánky a na horách snehové. Teploty 7 až 12 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Deň vzniku samostatného československého štátu
Foto: Peter Handzuš

Západ: prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 8 až 5 a najvyššie denné 9 až 12 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 7 až 2 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 7 až 3 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Meniny má Dobromila

Ženské meno Dobromila má slovanský pôvod a význam mena je „milujúca dobro“. Nositeliek krstného mena Dobruška, Dobrinka, Milka, ako ich doma oslovujeme, je na Slovensku málo.

Dobromily, ktoré oslavujú meniny 28. októbra, sa ťažko vzdávajú. Pre svoju neústupčivosť prekonávajú v živote mnoho prekážok. Sú samostatné a v prvom rade svojrázne.

Dobromily sú zahľadené do seba a nestrpia, aby hrali podriadenú úlohu. Tieto ženy nemajú rady ľudí, ktorí nie sú priami. Veľmi skoro sa stanú nezávislými a majú vždy jasno v otázke svojho vzťahu k iným. Dobre sa uplatnia vo vedúcej pozícii.

Stalo sa doma

1918 – Plénum Národného výboru československého v Prahe vydalo zákon o vytvorení samostatného československého štátu a prevzalo výkonnú moc v Prahe.

1944 – Skončila sa Karpatsko-duklianska operácia.

  • Smrečany podpálili fašisti. Zahynulo 10 ľudí, 11 bolo zranených a zhorelo 32 domov.

1949 – Dokončili Trať mládeže z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice. O dva dni neskôr (30.10.) slávnostne odovzdali trať do prevádzky.

1976 – Ozbrojený 26-ročný Rudolf Bečvář uniesol na linke Praha-Bratislava československé dopravné lietadlo Il-18 so 104 cestujúcimi a šiestimi členmi posádky. Lietadlo prinútil pristáť v Mníchove (Nemecko).

1998 – V bratislavskom Primaciálnom paláci podpísali koaličnú dohodu predstavitelia SDK, SDĽ, SMK a SOP o zostavení novej vlády na čele s Mikulášom Dzurindom (SDK).

Stalo sa v zahraničí

1492 – Krištof Kolumbus sa vylodil na Kube.

1746 – Peruánske mestá Lima a Callao zničilo zemetrasenie, pri ktorom zahynulo 18.000 ľudí.

1886 – Svetoznámu Sochu slobody v USA na ostrove pred newyorským prístavom odhalil 22. americký prezident (1885–1889) Grover Cleveland.

1891 – Japonsko postihlo zemetrasenie, pri ktorom zahynulo 10.000 osôb a 300.000 ďalších zostalo bez strechy nad hlavou.

1919 – Americký kongres napriek prezidentovmu vetu schválil zákaz výroby a predaja alkoholu v USA.

1958 – Za pápeža bol zvolený Angelo Giuseppe Roncalli, ktorý prijal meno Ján XXIII.

1962 – Jadrová vojna medzi USA a ZSSR bola zažehnaná, keď sovietsky prezident Nikita Chruščov súhlasil so stiahnutím atómových zbraní z Kuby. Spojené štáty americké museli recipročne sľúbiť, že neuskutočnia inváziu na Kubu.

1982 – Socialistická strana (PSOE) získala v španielskych voľbách absolútnu väčšinu, keď získala z 350 kresiel 201. Jej generálny tajomník Felipe Gonzáles Márquez sa stal premiérom vlády. V Španielsku sa tak po viac ako 40 rokoch dostala k moci ľavica.

1995 – Požiar v tuneli metra azerbajdžanského hlavného mesta Baku si vyžiadal 289 ľudských obetí.

2007 – Víťazkou prezidentských volieb v Argentíne sa stala perónistka a dovtedy argentínska prvá dáma Cristina Fernándezová de Kirchner.

Skladba dňa

1963 – Narodil sa taliansky hudobník, spevák a skladateľ pop music Eros Ramazzotti.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM