Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Spevák Michael Jackson by oslávil 60. narodeniny

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Ak bude na sťatie Jána Krstiteľa pršať, pokazia sa orechy. Meniny má Nikola a Nikolaj. Slnečno. Teploty 22 až 27 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Spevák Michael Jackson by oslávil 60. narodeniny
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 14 až 11 a najvyššie denné 24 až 27 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 13 až 8 a najvyššie denné 22 až 26 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 13 až 9 a najvyššie denné 22 až 26 stupňov C.

Meniny má Nikola a Nikolaj

Ženské a mužské meno Nikola, Nikolaj majú francúzsky pôvod a v preklade znamenajú „víťazstvo“. Ak sa stretneme s nositeľmi tohto na Slovensku menej rozšíreného mena, oslovujeme ich Niki, Nika, a Nik, Nikino. Meniny oslavujú spolu 29. augusta. Ľudia s uvedenými menami pôsobia na prvý pohľad ako flegmatici. Nevedeli by však žiť bez pevného cieľa. Sú stále bojovne naladení, no bojujú najmä sami so sebou. Ide o veľmi inteligentné bytosti, ktoré ale nemajú veľký záujem v spoločnosti sa blysnúť.

Na Nikoly, Nikolajov treba už od raného detstva pôsobiť tak, aby sa neuzatvárali do seba, ale aby brali do úvahy aj svoje okolie. Nedávajú veľmi najavo svoje city a priateliť sa s nimi je dosť ťažké. V dospelosti ich nájdeme prevažne na vedúcich postoch v súdnictve, obchode či vo vojenských funkciách.

Aj Nikoly a Nikolajovia majú v oblasti zdravia slabšie stránky – sú to kosti a pečeň.

Nikolu a Nikolaja ovplyvňujú planéty Jupiter a Mesiac. Ich šťastné farby sú modrá, biela a svetlozelená. Ochranné rastliny slez, šalvia, medovka, ochranné kamene granát, perla a nefrit.

Stalo sa doma

1526 – Odohrala sa bitka pri Moháči, v ktorej bola uhorská armáda Ľudovíta II. Jagelloského porazená tureckou armádou sultána Sulejmana I. Kráľ Ľudovít II. pri úteku zahynul bez toho, aby po sebe zanechal dediča trónu. Bitka bola začiatkom tureckého panstva v strednej Európe.

1541 – Turci obsadili Budín. Sultán Sulejman I. následne vyhlásil územie popri Dunaji až po Tisu za časť Osmanskej ríše. Budín sa stal centrom novej Osmanskej provincie.

1602 – Turci dobyli Stoličný Belehrad, korunovačné mesto uhorských kráľov.

1944 – Vypuklo Slovenské národné povstanie (SNP).

1949 – Uskutočnilo sa prvé vystúpenie SĽUKu vo Zvolene pri príležitosti 5. výročia SNP.

1950 – Začala sa trojdňová tzv. Akcia R, keď boli zlikvidované ženské rehole.

Stalo sa vo svete

1885 – Nemeckí konštruktéri Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach získali patent na motocykel.

1903 – V berlínskom divadle Apollo sa uskutočnila premiéra prvého zvukového filmu podľa gramofónového playbacku so synchrónnou projekciou – tzv. biophon – nemeckého vynálezcu Oskara Messtera.

1949 – Na sovietskej atómovej strelnici v kazašskom Semipalatinsku vybuchla prvá sovietska atómová bomba.

1960 – Jordánsky premiér Hazzá al Madžalí sa v Amáne stal obeťou bombového atentátu.

1965 – Pri Bermudách bezpečne pristáli americkí astronauti Charles Conrad a Gordon Cooper, ktorí strávili dovtedy najdlhší čas v beztiažovom stave, keď na palube Gemini 5 lietali okolo Zeme osem dní.

1966 – Beatles uskutočnili v San Franciscu (Candlestick Park) svoj posledný spoločný verejný koncert. Zúčastnilo sa na ňom 25.000 divákov.

Skladba dňa

1958 – Narodil sa Michael Jackson (rodený Michael Joseph Jackson), Gary, Indiana, USA. Michael ako najmladší z deviatich synov spolu so štyrmi bratmi zakladajú skupinu Jackson Five, podpisujú zmluvu s firmou Motown a sťahujú sa do Los Angeles. V decembri 1971 už dostáva 13-ročný Michael aj sólovú zmluvu s firmou Motown. Na tejto značke mu vychádza prvý sólový hit, skladba Got To Be There. Vo februári 1980 dostáva Michael prvýkrát Cenu Grammy. Dva roky nato mal na túto cenu až 12 nominácií. Posledný novembrový deň roku 1982 vyšiel jeho najúspešnejší album Thriller, ktorého svetový predaj prevýšil sumu 100 miliónov kópií. Vo februári 2008 vyšiel v limitovanej reedícii k 25. výročiu prvého vydania. Úspešné boli aj albumy Bad (1987), Dangerous (1991) a HIStory (1995). Vydal desať štúdiových albumov, k diskografii patria aj tri desiatky rôznych kompilácií. Vo svete koluje osemsto miliónov platní s jeho nahrávkami. V americkom singlovom TOP 40 rebríčku mal 36 skladieb, trinásť z nich sa dostalo na prvé miesto, v anglickej TOP 40 hitparáde bodovalo 47 jeho piesní. Zomrel náhle 25. júna 2009 vo veku 50 rokov, iba pár dní pred návratom na koncertné pódiá. Po jeho smrti vyšla pod v decembri 2010 kompilácia Michael. V máji 2014 vyšiel album Xscape, sú na ňom doposiaľ nevydané piesne.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM