Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Stred týždňa bude s teplotami do 9 °C, meniny má Leopold

S dnešným dňom sa spája pranostika: Sneh vo vlčom mesiaci škodí oseniu. Meniny má Leopold. Prevažne polooblačno. Teploty 4 až 9 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Stred týždňa bude s teplotami do 9 °C, meniny má Leopold
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 4 až 1 a najvyššie denné 6 až 9 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 3 až –2 a najvyššie denné 4 až 8 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 3 až –1 a najvyššie denné 4 až 8 stupňov C.

Meniny má Leopold

Meno Leopold má nemecký pôvod a v preklade znamená „pre ľud statočný, smelý“. S nositeľmi tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame ojedinele a oslovujeme ich Leo, Leoško alebo Poldo.

Leopoldovia sú sebaistí a rýchlo zbadáme, že majú vodcovského ducha. Sú to vyrovnaní muži, ktorí vedia, kam kráčajú, a dobre poznajú ľudí, ktorí ich obklopujú. Vždy si nájdu čas na priateľov a ak treba, ochotne im pomôžu. Títo inteligentní muži budia okamžitú dôveru.

V práci zastávajú vedúce miesta, kde môžu preukázať iniciatívu a rozhodnosť. Ťažko sa dá zostaviť ohraničený zoznam povolaní, ktoré si môžu Leopoldovia vybrať. V skutočnosti sú z nich vynikajúci režiséri, spisovatelia, politici, vojenskí velitelia. Ľahko sa prispôsobujú a duševná plodná aktivita z nich robí aj prvotriednych vynálezcov.

Hoci sa Leopoldovia v citovom živote prejavujú ako vášniví muži, neznamená to, že vyslovujú len veľké frázy o láske a odhaľujú svoju citlivú dušu. Ak vám Leovia prejavujú náklonnosť, môžete veriť, že ich vyznania sú pravé a nefalšované.

Obyčajne sú mimoriadne životaschopní. Majú však pomerne často bolesti hlavy. Muži s týmto menom by mali obmedzovať sladkosti a dopĺňať si stravu najmä o vitamíny C a E.

Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastnými farbami sú ružová a červená. Ochranné rastliny ľubovník, mak, ochranné kamene jantár a olivín.

Stalo sa doma

1790 – V Bratislave korunovali za uhorského kráľa Leopolda II.

1853 – Začala sa skúšobná prevádzka železiarní v Podbrezovej.

1977 – Narodil sa v Trenčíne hokejový obranca RICHARD LINTNER, Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta v rokoch 2001, 2002 (zlato), 2003 (bronz) a na ZOH 2002 a Svetovom pohári v roku 2004. Hrával aj v NHL za: Nashville Predators, NY Rangers, Pittsburgh Penguins, vyskúšal si najvyššie súťaže vo Švédsku (MODO Hockey, Djurgaarden, Skelleftea, Färjestad), Švajčiarsku (Fribourg-Gottéron) i ruskú KHL (Dinamo Minsk).

1995 – Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) schválila návrh zákona o štátnom jazyku.

Stalo sa vo svete

1904 – Američan King Gillette dostal patent na holiaci strojček so žiletkami.

1920 – V švajčiarskej Ženeve sa prvýkrát zišlo zasadanie Valného zhromaždenia Spoločnosti národov, zastúpené na ňom boli delegácie 42 krajín vrátane ČSR.

1980 – Prvýkrát po 198 rokoch navštívila hlava katolíckej cirkvi Nemecko (Nemeckú spolkovú republiku – NSR). Pápeža Jána Pavla II. si prišlo uctiť 1,5 milióna ľudí. Návšteva trvala 5 dní.

2008 – Na cestu okolo sveta sa vydal pretekárskou jachtou 16 ročný Brit, ktorý chcel oboplávať zemeguľu ako najmladší človek. Michael Perham vyrazil z mesta Portsmouth. Svoju úspešnú plavbu ukončil 27.8.2009.

Skladba dňa

15. novembra sa narodila Anni-Frid Synni Lyngstadová, známa ako Frida, švédska speváčka, známa hlavne ako členka skupiny ABBA. Je dcérou odsunutého nemeckého vojaka Alfreda Haaseho a Synni Lyngstadovej. Po smrti matky ju vychovávala babka, s ktorou sa odsťahovala do Švédska.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM