Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Streda bude slnečná s teplotami do 22 °C, meniny má Július

Dnešná pranostika hovorí: "Teplé noci v aprílu, požehnanie ovociu i vínu." Meniny má Július. Slnečno. Teploty 17 až 22 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Streda bude slnečná s teplotami do 22 °C, meniny má Július
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 10 až 7 a najvyššie denné 19 až 22 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 9 až 4 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 9 až 5 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Meniny má Július

Mužské meno Július má latinský pôvod a znamená „vlasatý“, „mladý“.

Ich osobnosť je uspôsobená tak, aby mohli čeliť životným ťažkostiam. Júliusovia sú rozvážni ľudia, podobajú sa svojmu totemovému zvieraťu volavke.

Duševne dozrievajú veľmi zavčasu. Nositelia mena Július sú už ako chlapci rozumní, majú dobrý úsudok a spoľahlivú pamäť. Snom týchto mužov je štúdium práva, aby sa mohli stať advokátmi, či sudcami.

Ich zdravie je dosť vrtošivé. Ovplyvňujú ich planéty Mars a Pluto. Ich šťastné farby sú tmavomodrá a červená. Ochranné rastliny puškvorec, bazalka, ochranné kamene rubín, jaspis a opál.

Stalo sa doma

1241 – Pri rieke Slaná chán Batu a Tatári porazili vojská uhorského kráľa Bela IV. Táto porážka rozhodla o tom, že tatárske oddiely zaplavili a spustošili väčšiu časť Slovenska.

1848 – V Primaciálnom paláci v Bratislave bol v prítomnosti Ferdinanda V. podpísaný súbor tzv. marcových zákonov, čím sa formálne skončilo v Uhorsku obdobie feudalizmu. Bratislava prestala byť korunovačným mestom a politické centrum Uhorska sa presunulo definitívne do Pešti.

2005 – Písomnými previerkami sa prvýkrát v histórii SR spustila tzv. nová maturita na stredných školách, ktorá však vyvolala škandál, pretože v časti testov z matematiky boli predtlačené správne odpovede. Písomné testy sa napriek nesúhlasu študentov museli neskôr zopakovať.

2011 – Hokejista Ľubomír Višňovský sa stal prvým Slovákom, ktorý sa stal najproduktívnejším obrancom v základnej časti zámorskej NHL. V drese Anaheimu Ducks nazbieral v 81 zápasoch 68 bodov za 18 gólov a 50 asistencií.

Stalo vo svete

1713 – V Utrechte uzavreli Francúzsko, Holandsko, Portugalsko, Prusko, Savojsko, Španielsko a Veľká Británia mier (Utrechtský mier), ktorým sa skončila vojna o španielske dedičstvo. Vypukla 3.10.1700.

1836 – Britský filantrop George Mueller otvoril svoj slávny sirotinec na Wilsonovej ulici v Bristole.

1921 – Rozhlasová stanica v americkom Pittsburghu vysielala z boxerského zápasu prvú športovú reportáž v dejinách rozhlasu.

1945 – Americké vojenské jednotky oslobodili v Nemecku nacistický koncentračný tábor Buchenwald.

1961 – V Jeruzaleme (Izrael) sa začal za prítomnosti 500 novinárov a pozorovateľov zo 40 krajín dlho očakávaný proces s nemeckým nacistom Adolfom Eichmannom, zodpovedným za realizáciu tzv. konečného riešenia židovskej otázky v hitlerovskom Nemecku.

Skladba dňa

1966 – Lisa Stansfield (rodená Lisa Jane Stansfield), Heywood, Lancashire, UK, speváčka a herečka. O hudbu a spev sa zaujímala od mala. Už na strednej škole v Manchestri účinkovala ako 15-ročná v školskom muzikáli. S dvoma spolužiakmi potom založili skupinu Blue Zone. V roku 1982 vystúpila prvýkrát v televíznej súťaži talentov. Na začiatku roka 1989 sa rozhodla pre sólovú dráhu, vydala dva single, ten druhý All Around The World sa dostal v októbri na prvé miesto hitparády. V novembri 1989 vydala debutový album Affection, ten sa dostal na druhé miesto. Vstup na scénu to bol viac ako úspešný a vo februári 1990 dostala cenu Najlepšia umelkyňa Veľkej Británie. Postupne pribudli ďalšie ocenenia, v roku 1991 a 1992 získala dvakrát po sebe ocenenie Brit Awards ako Najlepšia britská speváčka. V 90. rokoch sa zaradila medzi britské spevácke stálice. V hitparáde mala 16 skladieb, vydala šesť štúdiových albumov, najúspešnejším z nich bol hneď ten prvý Affection z novembra 1989. K diskografii patrí aj jeden kompilačný album a jeden soundtrack. Dvakrát bola hosťom na bratislavskom Plese v opere, 10. januára 2004 na štvrtom a 9. januára 2010 na desiatom ročníku tohto podujatia.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM