LULA Správy

RANNÁ ŠTVORKA: Streda bude zamračená a daždivá, teploty vystúpia do 18 stupňov

Pranostika na dnes znie: Keď sa z jari na poli mokré miesta ukazujú, suché leto predpovedajú. Meniny majú Júlia a Juliána. Prevažne zamračené, občasný dážď. Teploty 13 až 18 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Streda bude zamračená a daždivá, teploty vystúpia do 18 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 12 až 7 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 12 až 8 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

Meniny majú Júlia a Juliána

Ženské meno Júlia je utvorené z rímskeho rodového mena s významom „vlasatá, mladá“. Meno Juliána má latinský pôvod, s významom „patriaca rímskemu rodu Júliovcom“.

Nositeľky oboch pekných, aj keď starších a v súčasnosti menej častých mien oslovujeme Julka, Julinka.

Júlie, Juliány, ktoré oslavujú spolu meniny 22. mája, sú odmalička pôvabné. Mohli by sme ich pokladať za odmerané, kým ony sa boja pripútať k niekomu, alebo ukázať, že sú zraniteľné. Sú aj nadmieru vznešené a výrazne spoločenské. Keďže Júlie, Juliány majú pevnú vôľu, dokážu prekonať mnohé životné ťažkosti. Nemali by sa dať celkom pohltiť prácou, ani preháňať s opatrnosťou.

Sú pozoruhodne životaschopné. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Šťastnými farbami Júlie a Juliány sú biela a zelená. Ochranné rastliny myší chvost, fialka, ochranné kamene koral a opál.

Stalo sa doma

1712 – V Bratislave korunovali Karola III. za uhorského kráľa.

1814 – V obci Urmín (dnešné Mojmírovce) na Huňadiovskom panstve sa konali prvé konské dostihy v Uhorsku. Zorganizoval ich tamojší chovateľ koní Jozef Huňadi podľa moderných pravidiel. Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo 13 koní z najlepších stajní Rakúsko-Uhorska.

1879 – Uhorský kráľ František Jozef I. podpísal zákon o povinnej výučbe maďarčiny na ľudových školách a povinnosti učiteľov ovládať maďarský jazyk slovom i písmom. Bol to začiatok maďarizácie ľudového školstva.

1927 – V Šaštíne na pútnickom zhromaždení zverejnili dekrét Celebre apud gentem Slovacum, ktorým vtedajší pápež Pius IX. vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska.

2000 – Protokol o výmene ratifikačných listín k zmluve medzi Českou republikou (ČR) a Slovenskou republikou (SR) o spoločnom postupe pri delení federálneho majetku si vymenili vtedajší premiéri ČR a SR, Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda. Obaja premiéri vydali spoločné vyhlásenie k vyriešeniu minulosti česko-slovenských vzťahov, v ktorom označili delenie majetku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR), Federálneho fondu národného majetku a Štátnej banky československej za skončené. Po podpísaní protokolu o výmene ratifikačných listín český premiér odovzdal predsedovi slovenskej vlády zlatú tehlu s hmotnosťou 14 kg, v cene 4 milióny Kčs, ktorá symbolizovala ukončenie sporov o majetok a skutočnosť, že slovenské zlato sa po 7 rokoch rokovania vrátilo späť do Bratislavy a tým sa v Prahe ukončil proces delenia bývalého federálneho majetku.

Stalo sa vo svete

1629 – Podpísali Lübecký mier medzi nemeckým cisárom Ferdinandom II. a dánskym kráľom Kristiánom IV., ktorým sa skončila účasť Dánska v tridsaťročnej voj­ne.

1807 – Townsend Speakman predal vo Filadelfii (USA) prvý ovocný nápoj, limonádu s obsahom kysličníka uhličitého.

1819 – Z americkej Georgie vyplával prvý americký morský parník Savannah cez Atlantický oceán do Európy, časť cesty absolvoval s pomocou plachiet.

1863 – Ministerstvo vojny Únie severných štátov USA založilo prvé černošské armádne jednotky.

1872 – Hudobný skladateľ Richard Wagner položil v deň svojich narodenín v nemeckom Beyreuthe základný kameň stavby Festivalového divadla.

1906 – Bratia Wrightovci si v USA patentovali svoj prvý stroj na lietanie.

1916 – Pri pevnosti Douaumont v blízkosti francúzskeho mesta Verdun sa začala 48 hodín trvajúca delostrelecká bitka medzi Nemcami a Francúzmi, ktorá priniesla tisíce mŕtvych a zranených vojakov na oboch stranách.

1927 – Pri jednom z najväčších zemetrasení (8,3 stupňa Richterovej stupnice) v čínskom Čchi-lien-šane zahynulo vyše 200.000 osôb.

1939 – Vodca nacistického Nemecka Adolf Hitler a vodca fašistického Talianska Benito Mussolini podpísali tzv. oceľový pakt o 10-ročnej politickej a vojenskej aliancii medzi oboma krajinami.

1967 – V bruselskom obchodnom dome na Rue Neuve vypukol požiar, pričom zahynulo viac ako 300 ľudí.

1972 – Po 24-ročnom štatúte britského domínia získal Cejlón štátnu nezávislosť a premenoval sa na Srí Lanku.

Skladba dňa

*1986, Samo Tomeček, Bratislava, spevák, skladateľ a hudobník. Spevácku dráhu začal v prvej sérii speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar v roku 2004, kde sa umiestnil v prvej desiatke. V roku 2005 vydal debutový album Mladý a drzý, ktorý mu produkoval Ivan Tásler. V roku 2009 vydal druhý album Ako v nirváne. Vyštudoval hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, popritom aj skladbu a kompozíciu na konzervatóriu, pokračuje v doktorandskom štúdiu, téma jeho práce má názov Vokál v rockovej hudbe od roku 1989 po súčasnosť na Slovensku. K jeho popularite prispelo aj účinkovanie formácie Samuel Tomeček Band v televíznej relácii Milujem Slovensko. V novembri 2016 vydal tretí album Nespím. V auguste 2017 nahral so Celeste Buckingham duet Shoes. V novembri 2017 vydal štvrtý album Ikony.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie