RANNÁ ŠTVORKA: Utorok prinesie snehové prehánky, meniny má Perla

Dnešná pranostika hovorí: "Keď vo februári škovránok spieva, bude aj v apríli zima". Meniny má Perla. Prevažne oblačno a na severe snehové prehánky. Teploty -1 až 4 stupne C.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Utorok prinesie snehové prehánky, meniny má Perla
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 1 až –2 a najvyššie denné 1 až 4 stupne C.

Stred: prevažne oblačno a snehové prehánky. Najnižšie ranné teploty 0 až –5 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Východ: prevažne oblačno a snehové prehánky. Najnižšie ranné teploty 0 až –4 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Meniny má Perla

Ženské meno Perla je novšie meno a je slovenským variantom mien Margaréta, Margita, ktoré sú orientálneho pôvodu a v preklade znamenajú „perla“. Nositeľky tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Perla, Perlička.

Perly, ktoré oslavujú meniny 12. februára, majú vážnu a ťažko pochopiteľnú povahu. Sú aj dosť uzavreté. Tieto ženy sa zaujímajú o všetko, čo bezprostredne súvisí so životom. V štúdiu sa preto väčšinou zameriavajú na lekársku vedu. Bývajú príkladnými matkami, no niekedy im chýba viac autority na usmernenie svojich potomkov. V partnerskej oblasti si vyčítajú istú slabosť.

Ich zdravie je nestále. Raz sa Perly cítia dobre, na druhý deň nie. Prospejú im pokrmy z rýb a jablká.

Obľúbené farby týchto žien sú biela, žltá a ružová, ochranné rastliny skorocel a biela ľalia. Ochranné kamene majú opál, jaspis a ametyst.

Stalo sa doma

1650 – Brezno sa stalo slobodným kráľovským mestom.

1736 – Vo Viedni sa konal sobáš následníčky trónu Márie Terézie a Františka I. Lotrinského.

1773 – Mária Terézia vydala nariadenie o usadení a zamestnaní Rómov, čím bolo Rómom zakázané kočovať, používať svoj jazyk či dokonca sobášiť sa medzi sebou. Rómske deti sa mali dávať na výchovu do sedliackych rodín a všetci Rómovia sa mali usadiť, riadne sa zamestnať a zarábať si na živobytie. Panovníčka ich chcela týmto nariadením začleniť do majoritnej spoločnosti. Jej pokus sa však skončil neúspechom.

1919 – Po streľbe do demonštrantov v Bratislave zahynulo 8 ľudí a 11 bolo zranených. Udalosť bola výsledkom štrajku železničiarov na čele s predstaviteľmi nemeckej a maďarskej sociálnej demokracie.

2014 – Vláda Slovenskej republiky (SR) schválila návrh Partnerskej dohody medzi SR a Európskou úniou (EÚ) na nové programové obdobie 2014 až 2020. Išlo o základný strategický dokument, ktorý určuje rámec obsahu a rozsahu čerpania európskych štrukturálnych a investičných fondov.

2018 – V stíhacích pretekoch na Zimných olympijských hrách (ZOH) v Pjongčangu vybojovala pre Slovensko biatlonistka Anastasia Kuzminová na 10 km trati striebornú medailu.

Stalo sa vo svete

1912 – Pu Yi, posledný čínsky cisár abdikoval. Po 2000 rokoch tak prestalo existovať čínske cisárstvo.

1931 – Začalo vysielať Rádio Vatikán. Prvé vysielanie otvoril pápež Pius XI. príhovorom v latinčine.

1950 – Založili Európsku vysielaciu úniu (European Broadcasting Union – EBU) so sídlom v Ženeve.

1961 – Podľa správy z Moskvy vypustil Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR) prvú medziplanetárnu vesmírnu sondu k Venuši.

1973 – Vo Vietname boli prepustení prví americkí vojnoví zajatci.

2001 – V Londýne zverejnili mapu ľudského genómu – súboru všetkých génov lokalizovaných v jadre.

2002 – Pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu sa začal súdny proces s bývalým prezidentom Juhoslávie Slobodanom Miloševičom, usvedčiť ho však žalobcovia už nestihli, Miloševič zomrel 11.3.2006 vo svojej cele na zlyhanie srdca.

2004 – Americký hračkársky koncern Mattel, výrobca bábiky Barbie a jej priateľa Kena, oznámil, že dvojica „sa rozišla“. Dve bábiky sa prvý raz stretli v televíznej reklame ešte v roku 1961.

2007 – Najmenej 68 ľudí usmrtili a okolo 150 ďalších zranili explózie náloží v centre irackého Bagdadu.

2009 – Až 3,44 milióna dolárov zaplatil neznámy kupec za rukopis slávneho prejavu Abrahama Lincolna z roku 1864, ktorý dražil aukčný dom Christie's v New Yorku. Lincoln predniesol prejav v Bielom dome po opätovnom zvolení za amerického prezidenta.

2010 – Začali sa XXI. Zimné olympijské hry (ZOH) vo Vancouveri.

2011 – Polícia v alžírskom hlavnom meste Alžír obuškami zasahovala proti prodemokratickým demonštrantom, ktorí sa zišli na nepovolenej protestnej akcii.

Skladba dňa

1939 – Ray Manzarek (rodený Raymond Daniel Manzarek), Chicago, Illinois, USA, hráč na klávesových nástrojoch skupiny Doors. Túto rockovú formáciu založili práve klávesák Ray Manzarek a spevák Jim Morrison v júli 1965. V januári 1967 vydali debutovú LP platňu s názvom The Doors. Jedna zo skladieb na tejto platni, Light My Fire vyšla aj na singli a v júli 1967 sa dostala na prvé miesto hitparády. Najväčší úspech im priniesla LP platňa Waiting For The Sun, ktorá vyšla v júli 1968. Z tejto platne je skladba Hello I Love You, ktorá sa v auguste 1968 dostala na prvé miesto rebríčka. Úspešná dráha tejto americkej formácie skončila v roku 1971, keď v Paríži zomrel 3. júla vo veku 27 rokov jej frontman Jim Morrison. Skupina pod vedením Manzareka pokračovala v trojici, ale už bez úspechu, preto sa v decembri 1972 rozišli. Spolu s Morrisonom vydali šesť albumov, po jeho smrti dva. V singlovej hitparáde mali osem piesní. Režisér Oliver Stone natočil o skupine v roku 1991 film The Doors. Na filmovom festivale vo francúzskom Deauville mal v septembri 2009 premiéru celovečerný dokument s názvom When You're Strange, ktorý nakrútil režisér Tom DiCillo. V roku 1974 vydal Manzarek sólový album s názvom Golden Scarab. V roku 1977 založil skupinu Nite City, s ktorou nahral dva albumy. Od 80. rokov sa venoval viac producentskej práci. Zomrel 20. mája 2013 vo veku 74 rokov v nemeckom Rosemheime, kde sa liečil na rakovinu žlčovodu, ktorú mu diagnostikovali na začiatku roka 2013.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR