RANNÁ ŠTVORKA: Utorok prinesie teploty do 6 °C, meniny má Ema

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: V januári silný led, v máji hojný med. Meniny má Ema. Polooblačno až oblačno. Teploty 1 až 6 stupňov C.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Utorok prinesie teploty do 6 °C, meniny má Ema
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 1 až –2 a najvyššie denné 3 až 6 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 0 až –5 a najvyššie denné 1 až 5 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 0 až –4 a najvyššie denné 1 až 5 stupňov C.

Meniny má Ema

Ženské meno Ema má nemecký pôvod a v preklade znamená „veľká“, „silná“. Nositeľky tohto na Slovensku populárneho mena oslovujeme Emka, Emina, Emuška. Meniny oslavujú 30. januára.

Ema sa vyznačuje silnou empatiou a činorodosťou. Takmer nikdy sa neuchýli k nepríjemným sporom. Rozvetvenosť jej osobných dispozícií je široká. Emy sú aj pozorné a taktné. Rady pomáhajú iným, svojimi problémami sa pritom veľmi nezaoberajú.

Mali by si dávať pozor na nervový systém. Ich obľúbené farby sú zelená, biela a modrá, ochranné rastliny medovka a baza, ochranné kamene smaragd, tyrkys, rastlinným totemom je upokojujúca a utišujúca lipa.

Stalo sa doma

1467 – Vojsko Mateja Korvína dobylo posledný veľký tábor bratríkov pri Veľkých Kostoľanoch na čele s Jánom Švehlom.

1944 – Narodil sa v Lehote pod Vtáčnikom politik (HZDS), ekonóm a bývalý minister hospodárstva JÁN DUCKÝ. Zomrel (bol zavraždený) 11.1.1999.

1997 – Zomrel v Prahe známy český pediater a profesor JOSEF ŠVEJCAR, ktorý v Bratislave, založil prvú školu pre detské zdravotné sestry. Zaslúžil sa o vybudovanie šiestich detských kliník, detských ozdravovní, Ústavu pre liečbu tuberkulózy detí a moderného pavilónu pre dojčatá v Bratislave. Narodil sa 20.5.1897.

2003 – Zomrel v Bratislave režisér, scenárista a kameraman JÁN PIROH. Narodil sa 17.12.1946.

2008 – V Prešove bola zriadená Gréckokatolícka metropolia a v Košiciach Gréckokatolícka eparchia.

Stalo sa vo svete

1667 – Rusko a Poľsko uzavreli na trinásť rokov prímerie v boji o Ukrajinu.

1933 – Adolf Hitler bol menovaný za ríšskeho kancelára.

1943 – Britské bombardéry typu Mosquito po prvý raz napadli nemecký Berlín, aby narušili 10. výročie prevzatia moci nacistickou NSDAP.

1948 – Vo švajčiarskom stredisku zimných športov Sankt Moritz sa začali po prvý raz od roku 1936 Zimné olympijské hry (ZOH).

2003 – Na doživotie odsúdil americký súd britského občana Richarda C. Reida za pokus vyhodiť do vzduchu americké lietadlo letiace z Európy do USA. Atentát chcel spáchať 22. decembra 2001 počas transatlantického letu z Paríža do Miami.

Skladba dňa

1959 – Narodila sa americká speváčka a herečka JODY WATLEYOVÁ.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Odporúčame