Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V horúčavách nás osviežia búrky, meniny má Peter a Pavol

K dnešnému dňu pripadá pranostika: Deň Petra a Pavla príroda častuje búrkou, ale zem ožíva hríbmi. Slnečno, prehánky alebo búrky. Teploty 25 až 30 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V horúčavách nás osviežia búrky, meniny má Peter a Pavol
Zdroj: TASR

Západ: slnečno, možnosť búrky, najnižšie ranné teploty 19 až 16 a najvyššie denné 27 až 30 stupňov C.

Stred: slnečno, možnosť búrky, najnižšie ranné teploty 18 až 13 a najvyššie denné 25 až 29 stupňov C.

Východ: slnečno, možnosť búrky, najnižšie ranné teploty 18 až 14 a najvyššie denné 25 až 29 stupňov C.

Meniny má Peter a Pavol

Mužské meno Peter má grécky pôvod a význam mena je „pevný ako skala“. Nositeľov tohto mena oslovujeme Peťo, Peťko, Petrík. Mužské meno Pavol má latinský pôvod a v preklade znamená „malý, skromný“. Pavlov oslovujeme Pali, Palino, Paľko. Meno Petra je ženskou podobou mena Peter. Nositeľky oslovujeme Peťa, Peťka. Uvedené mená sú tradičné, na Slovensku bežne zaužívané, aj keď v súčasnosti nie sú až také populárne ako v minulosti. Peter a Pavol majú spoločné iba jedno – oslavujú meniny v predposledný júnový deň. Inak sú to úplne rozdielne osobnosti.

Pavlovia sú tí, ktorí víťazia. Vynikajú emotívnosťou, spoločenskosťou, citlivosťou a mravnosťou. Pri zasiahnutí Amorovým šípom sú nežní, no majú v sebe istú neoblomnosť, ktorá im život rozhodne neuľahčuje. Náramne trpia, ak ich niekto zradí. Prechovávajú v sebe nedôveru voči žene, čo sa navonok prejavuje akousi neotesanosťou. Obľubujú klasické štúdium, ale je im blízka aj matematika a cudzie jazyky. Mohli by z nich byť zdatní technici, politici či hovorcovia. Pavlovia sú výrazne životaschopní a strhujúci ľudia, ktorí si dokážu hravo získať sympatie a náklonnosť ľudí. Ich obľúbená farba je modrá, ochranné rastliny žihľava a slez, ochranné kamene ametyst a smaragd.

Stalo sa doma

1913 – Narodil sa v Močaranoch katolícky kňaz, básnik, prekladateľ GORAZD ZVONICKÝ, predstaviteľ katolíckej moderny. Zomrel 27.7.1995.

1916 – Narodila sa v Radošovciach astronómka, riaditeľka Astronomického ústavu SAV a odborná publicistka ĽUDMILA PAJDUŠÁKOVÁ, ktorá objavila päť komét. Zomrela 6.10.1979.

1932 – Narodil sa v Pavlovciach nad Uhom maliar ŠTEFAN BUBÁN.

1951 – Narodil sa v Modre hudobník a skladateľ PAVEL ZAJAČEK.

2003 – Do skúšobnej prevádzky bol uvedený dopravný tunel Branisko.

2007 – Na Tyršovom nábreží pri Dunaji otvorili prvýkrát mestskú pláž v Bratislave.

Stalo sa vo svete

1236 – Ferdinand III. Kastilský dobyl vtedajšie najbohatšie európske mesto Córdobu, ktorá patrila Maurom.

1855 – Vyšlo prvé číslo londýnskeho denníka DAILY TELEGRAPH.

1958 – Brazília sa po víťazstve nad Švédskom 5:2 v Štokholme stala po prvý raz majstrom sveta vo futbale. Pre vtedy 17-ročného Pelého to znamenalo začiatok jeho oslnivej kariéry.

1972 – Najvyšší súd Spojených štátov amerických (USA) rozhodol, že trest smrti je v USA neústavný.

1974 – Výkon prezidentských právomocí v Argentíne za chorého Juana D. Peróna prevzala jeho manželka Izabela Perónová.

1980 – Na Islande prvý raz v dejinách sveta zvolili za prezidentku ženu. Stala sa ňou Vigdís Finnbogadóttirová.

1992 – Pri slávnostnom otváraní kultúrneho strediska v alžírskom meste Annaba bol zavraždený predseda Najvyššej štátnej rady Alžírska Mohamed Budiáf.

1999 – Turecký súd odsúdil vodcu Strany kurdských pracujúcich Abdullaha Öcalana na trest smrti. Trest neskôr na medzinárodný tlak znížili na doživotie.

Skladba dňa

1978 – Narodila sa Nicole Scherzinger (rodená Nicole Prescovia Elikolani Valiente) Honolulu, Hawai, speváčka skupiny Pussycat Dolls. Túto dievčenskú formáciu založila pôvodne ako tanečnú skupinu v roku 1995 v Los Angeles choreografka Robin Antin. Postupne si získali popularitu, vystúpila s nimi Gwen Stefani aj Christina Aquilera. V roku 2003 sa zmenili na hudobnú formáciu. V septembri 2005 vydali debutový album PCD, čo je vlastne skratka ich názvu Pussycat Dolls. Jeho svetový predaj prevýšil sedem miliónov nosičov. Štyri piesne z neho, Don't Cha, Stickwitu, Beep a Buttons sa stali hitmi. V septembri 2008 vydali druhý album Doll Domination, dostal sa zhodne na štvrté miesto v rebríčku albumov doma aj na Britských ostrovoch. Rozišli sa v roku 2010.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM