RANNÁ ŠTVORKA: V nedeľu bude poriadne mrazivo, meniny má Radovan

Dnešná pranostika hovorí. "V januári veľa dažďa, ale snehu málo, záhradám i poliam vždycky škodievalo". Meniny má Radovan. Prevažne polooblačno, miestami hmla. Teploty -2 až 3 stupne Celzia.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V nedeľu bude poriadne mrazivo, meniny má Radovan
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 0 až –3 a najvyššie denné teploty 0 až 3 stupne C.

Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty –1 až –6 a najvyššie denné teploty –2 až 2 stupne C.

Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty –1 až –5 a najvyššie denné teploty –2 až 2 stupne C.

Meniny má Radovan

Mužské meno Radovan má slovanský pôvod a znamená „radujúci sa“. Nositeľov oslovujeme aj Rado, Radko. Na slovenskom území je toto meno zriedkavé.

Radovanovia, ktorí oslavujú meniny 14. januára, sú oslnivé osobnosti so záhadným správaním. Týmto mužom nie je nič ľahostajné. Sú len málo ovplyvniteľní, ale pripravení prijať podnety od druhých. Radovanovia sú najmä zmyselní. Prejavovať sa citovo pre nich neznamená vyslovovať veľké frázy, ale konať. Sú tiež elegantní, očarujúci a mimoriadne spoločenskí. Vždy vedia, čo povedať, aby sa ostatní cítili v ich spoločnosti dobre.

Sú veľmi životaschopní. Aj keď vedú nepravidelný život a pracujú nárazovito, zachovávajú si rovnováhu. Potrebujú veľa slnka, preto skôr vyhľadávajú dovolenku pri mori ako v horách. Mali by si dopriať dostatok spánku a prírodných vitamínov. Ich obľúbená farba je zelená a rastlinný totem agát.

Stalo sa doma

1943 – Narodil sa vo Zvolene herec a divadelný pedagóg JURAJ SLEZÁČEK, člen činohry SND.

1944 – Narodil sa v Bratislave básnik, člen skupiny Osamelí bežci PETER REPKA.

1946 – Synoda ruskej pravoslávnej cirkvi prijala československú pravoslávnu cirkev pod svoju jurisdikciu.

1950 – Premiérou hry Kozie mlieko začalo svoju činnosť Nitrianske krajové divadlo – dnešné Divadlo Andreja Bagara.

1964 – Na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní v Grenobli obsadil Karol Divín tretie miesto.

1982 – Zomrel v Bratislave básnik, prekladateľ, literárny kritik a šéfredaktor Kultúrneho života MICHAL CHORVÁTH. Narodil sa 28.2.1910.

Stalo sa vo svete

1878 – Britský vynálezca Alexander Graham Bell predviedol kráľovnej Viktórii použitie telefónu.

1953 – Maršal Josip Broz Tito sa stal prvým prezidentom Juhoslovanskej republiky.

1980 – Do úradu uviedli indickú premiérku Indiru Gándhíovú, ktorej Indický národný kongres vyšiel víťazne z parlamentných volieb.

1986 – Kresťanského demokrata Vinicia Cereza Arévala inaugurovali po šestnástich rokoch vojenského režimu v Guatemale za prvého civilného prezidenta krajiny.

1990 – Na americkej televíznej stanici Fox odvysielali prvú časť populárneho amerického animovaného seriálu Simpsonovci.

1999 – Európsky parlament neschválil návrh na vyslovenie nedôvery Európskej komisii (EK) kvôli obvineniam z podvodov a zlého hospodárenia, čím jej vlastne potvrdil dôveru.

2004 – Líbya ratifikovala zmluvu o zákaze jadrových testov a súhlasila s vybudovaním monitorovacej stanice na svojom území.

Skladba dňa

1986 – zomrel Daniel Balavoine, francúzsky spevák a hudobník. Jeho tvorba býva radená k synthpopu a prirovnávaná napr. k anglofónnymm skupinám Eurythmics, alebo Depeche Mode.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Odporúčame