Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V piatok môže miestami snežiť, meniny má Ida a Liana

Na dnešný deň pripadá pranostika: O svätej Juliáne priprav voz a schovaj sane. Zamračené, občasné sneženie. Teploty -1 až 4 stupne Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V piatok môže miestami snežiť, meniny má Ida a Liana
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, sneženie, najnižšie ranné teploty 0 až –3 a najvyššie denné 1 až 4 stupne C.

Stred: prevažne zamračené, sneženie, najnižšie ranné teploty –1 až –6 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Východ: prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty –1 až –5 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Meniny má Ida

Ženské meno Ida má nemecký pôvod a v preklade jeho význam možno vyjadriť ako „žena činu“. Ida spolu s Lianou oslavujú meniny spoločne v jeden deň – 16. februára.

S nositeľkami mena Ida sa na Slovensku stretávame zriedkavo a oslovujeme ich aj Idka, Iduška. Idy ostro pozorujú okolie ako ich totemové zviera rys ostrovid. Prejavujú sa väčšinou ako láskavé. Ich štúdium môže byť mierne chaotické. Snom Idy je byť slávnou umelkyňou. V citovom živote je Ida vlastnícka. Tvári sa ako kráľovná a usiluje sa obklopiť poddanými, ktorí by ju milovali a poslúchali. Naoko majú pevné zdravie, no v skutočnosti je menlivé. Nemali by pričasto podliehať nervozite a leňošeniu.

Obľúbené farby týchto žien sú tmavomodrá a ružová, ochranné rastliny puškvorec a čučoriedka, ochranný kameň rubín.

Meniny má Liana

Ženské meno Liana je skrátená podoba latinského mena Juliána a jeho význam znamená „patriaca Júliovcom“ (rímskemu rodu). S nositeľkami tohto mena sa stretávame výnimočne a oslovujeme ich Liany sú vnímavé extrovertky. Boli by nešťastné, keby premárnili príležitosť pomôcť. Realizujú sa napríklad v oblasti zdravotníctva. Sú málo ovplyvniteľné a správajú sa čestne. Desia sa nezáväzného flirtu, aj všetkých „hier“, ktoré sa týkajú citov.

Liany sú úzkostlivými mamami. Nemali by brať všetko priveľmi vážne. Ich šťastné farby sú zelená a sivá. Ochranné rastliny zemedym a divozel, kamene sokolie oko a perla.

Stalo sa doma

1573 – Kráľ Maximilián II. vydal lesný poriadok pre stredoslovenské banské mestá a panstvá v ich obvode.

1662 – Kráľ Leopold I. nariadil trojzmennú prevádzku práce v baniach.

1699 – Kráľ Leopold I. potvrdil vytvorenie cirkevnej únie a udelil gréckokatolíckym kňazom rovnaké práva, aké mali katolícki kňazi.

1852 – V Banskej Štiavnici vypukla vzbura baníkov.

2008 – V mestskej hale v Prešove sa uskutočnila vysviacka prvého bratislavského gréckokatolíckeho eparchu Petra Rusnáka.

2010 – Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová získala na ZOH 2010 v kanadskom Vancouveri striebornú medailu v stíhacích pretekoch na 10 km.

2010 – Na historicky prvú návštevu Slovenska prišiel minister zahraničných vecí Austrálie Stephen Smith.

2011 – Bývalý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko po roku skončil vo funkcii slovenského veľvyslanca pri OECD.

Stalo sa vo svete

1862 – Počas americkej občianskej vojny sa vzdalo 1400 vojakov južanskej Konfederácie oddielom severskej Únie na čele s Ulyssesom Grantom v bitke pri pevnosti Fort Donelson.

1862 – V českej metropole Prahe vznikla legendárna česká telocvičná organizácia Sokol, ktorá sa postupne premenila na masové hnutie s výrazným národnoemancipačným poslaním.

1923 – Tím vedený archeológom Howardom Carterom definitívne odkryl pohrebnú komoru hrobky faraóna Tutanchamóna.

1937 – Americká firma Du Pont dala patentovať syntetické vlákno nylon, ktoré objavil Wallace Hume Carothers.

1942 – Fašisti premenili na základe rozkazu zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha mesto Terezín na geto pre Židov.

1943 – Červená armáda oslobodila Charkov, keď veliteľ II. tankového zboru SS Paul Hausser ustúpil aj napriek výslovnému zákazu nemeckého nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

1959 – Fidel Castro sa stal predsedom kubánskej vlády.

Skladba dňa

1935 – Narodil sa Sonny Bono (rodený Salvatore Phillip Bono), Detroit, Michigan, USA, spevák a skladateľ. Prvú skladbu, pre Larry Williamsa zložil už v máji 1957. V roku 1963 sa stretol so začínajúcou speváčkou Cher. Spolu vytvorili spevácky a na 10 rokov aj manželský pár. V hitparáde mali celkom 11 piesní, ich najväčším hitom bola skladba I Got You Babe. Po rozvode Cher pokračovala v úspešnej sólovej dráhe, Bono sa rozhodol pre politickú dráhu. V apríli 1988 ho zvolili za starostu Palm Springs a v politickej kariére to dotiahol až na kongresmana. Sonny zomrel 5. januára 1998 vo veku 62 rokov po zrážke na lyžiarskom svahu počas lyžovačky v stredisku Heavenly Ski v Californii.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM